Dłuższa praca to wyższa emerytura

Dłuższa praca to wyższa emerytura

Choć obniżono wiek emerytalny, to wcześniejsza emerytura może sporo kosztować. Dłuższa praca to wyższa emerytura, a każdy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi średnią wysokość świadczenia o 8-10 proc.

Po obniżeniu wieku emerytalnego kobiety w Polsce mogą zakończyć pracę, gdy osiągną 60 lat, mężczyźni – 65 lat. Według danych GUS za 2016 mężczyźni w Polsce żyli przeciętnie 73,9 lat, natomiast kobiety 81,9 lat. W porównaniu z 1990 roku żyjemy, więc dłużej odpowiednio o 7,7 i 6,7 lat. Dłuższe życie oraz wcześniejsze przejście na emeryturę może znacząco wpłynąć na wysokość świadczenia. System emerytalny w naszym kraju opiera się bowiem na prostej zasadzie: dłuższa praca to wyższa emerytura. Tak więc im dłużej pracujemy, tym więcej środków ze składek gromadzimy na naszym indywidualnym koncie emerytalnym. Jednocześnie krótsza jest prognozowana średnia naszego życia, gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę. To ważne, gdyż emeryturę nalicza się, dzieląc zebrane składki przez statystyczną średnią dalszą długość życia. Jeden miesiąc mniej w średniej długości życia to wzrost świadczenia z ZUS o 0,5 proc.

Dłuższa praca to wyższa emerytura

– Osoby, które dostają wysokie emerytury to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno dopiero po przepracowaniu wielu dziesiątków lat. Oczywiście wysokość naszych zarobków ma także wpływ na to, co na nasze konto będzie wpływało po zakończeniu aktywności zawodowej ale liczą się przede wszystkim staż, regularny wpływ składek na emerytalne konto i nieśpieszenie się z przejściem na emeryturę – mówi Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Wśród dobrze sytuowanych seniorów są pracownicy naukowi, lekarze i osoby zajmujące kierownicze stanowiska w różnych branżach. Stosunkowo niewielkie emerytury dostają natomiast przedsiębiorcy. To jest efekt tego, że w czasie prowadzenia działalności gospodarczej odprowadzali do ZUS najniższe z możliwych składki. Cudów nie ma, jeśli nie płacimy składek na ubezpieczenie społeczne, nie spodziewajmy się, że emerytura będzie wysoka – dodaje Kowalska-Matis.

Sytuacja emerytek jest trudniejsza niż emerytów

Seniorki mieszkające na Dolnym Śląsku dostają ponad tysiąc złotych mniej niż mężczyźni. Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn wynikają nie tylko z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni, a przez część swojego życia zwykle są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka, koniecznością opieki nad chorym członkiem rodziny np. starym rodzicem lub niepełnosprawnym dzieckiem. Tymczasem pracujący panowie w tym czasie ciągle budują swój kapitał emerytalny. Na dodatek – z racji tego, że kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni – ich kapitał jest dzielony przez większą liczbę miesięcy tzw. dożycia, dlatego kwota kobiecej emerytury jest sporo niższa.

Najniższe i najwyższe emerytury

Obniżenie wieku emerytalnego w październiku 2017 r. spowodowało, że na emerytury przeszła rekordowa liczba osób. Warto podkreślić, że wśród seniorów, którzy przeszli na emeryturę w 2018 roku aż 58 tys. otrzymuje emeryturę niższą od minimalnej. W całej populacji emerytów, która wynosi 5,7 mln osób, emerytury poniżej minimum ZUS wypłaca 227 tys. osób, z czego 85 proc. to kobiety. W 2019 r. na Dolnym Śląsku prawie 8 proc. emerytów dostaje, co miesiąc wypłatę niższą od najniższej emerytury, która od marca 2019 roku wynosi 1100 zł. Niskie wypłaty to efekt braku odpowiednio długiego stażu pracy, który pozwalałby na przyznanie im minimalnej emerytury. W przypadku kobiet staż ten musi wynosić 20 lat, a mężczyzn 25 lat. Panowie otrzymują średnio 696,24 a panie 756,48 przy przeciętnej kwocie najniższej emerytury w kraju, która wynosi 731,90 zł.

W 2018 roku przeciętna emerytura wynosiła 2 257,69 zł, co stanowiło tylko ok. 47% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie najmniejsza wypłacana w kraju emerytura wynosi 4 grosze, które dostaje mieszkanka województwa zachodniopomorskiego. Kolejna jest mieszkanka Śląska z wypłatą w wysokości 5 groszy, a za nią mężczyzna z woj. łódzkiego – 6 groszy. Na Dolnym Śląsku najniższa emerytura wypłacana jest we Wrocławiu i wynosi zaledwie 30 groszy. Najniższa emerytura wypłacana w Legnicy to tylko 0,70 zł, a w Wałbrzychu to zaledwie 1,89 zł.

Wrocław

Najwyższa emerytura wypłacana przez Oddział ZUS we Wrocławiu to 12643,53 plus dodatek pielęgnacyjny w kwocie 222,01 zł. Pobiera ją pan w wieku 85 lat, który w momencie przejścia na emeryturę miał prawie 54 lata stażu pracy. Ponadto wrocławianina ma udokumentowane bardzo wysokie zarobki -powyżej 250 proc. przeciętnej krajowej. Najniższa emerytura we Wrocławiu wynosi zaledwie 30 gr, a pobiera ją osoba w wieku 61 lat, której staż pracy wynosi 4 miesiące, a składki zgromadzone na koncie to niespełna 80 zł.

Wałbrzych

Najwyższa emerytura, jaką Wałbrzyski Oddział ZUS wypłaca emerytowi to prawie 13000 złotych. Na tak wysoką kwotę składa się przede wszystkim bardzo długi staż pracy wynoszący 53 lata. Pan na emeryturę przeszedł w wieku 72 lat. Najniższa emerytura wypłacana przez Oddział ZUS w Wałbrzychu to zaledwie 1,89 zł, którą otrzymuje mężczyzna urodzony w 1949. Pan ma udokumentowane tylko 18 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej z podstawą mniejszą od minimum i nie posiada żadnego kapitału początkowego.

Legnica

Najwyższa emerytura, jaką wypłaca Oddział ZUS w Legnicy, wynosi 12 616,70 zł. Dostaję ją lekarz, który zakończył swoją aktywność zawodową po ukończeniu 80. roku życia po przepracowaniu 57 lat. Najniższa emerytura wypłacana w Legnicy to tylko 0,70 zł. Ta niewielka kwota wpływa każdego miesiąca na konto mieszkańca Legnicy, który na umowę zlecenia pracował zaledwie 12 dni w ciągu swojego życia i po ukończeniu 65 lat przeszedł na emeryturę.

Źródło: informacja prasowa

Przeczytaj również:
Gdzie znaleźć dokumenty do emerytury?

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.