Dodatkowe pieniądze dla stulatków (ok. 3,7 tys. zł)

Dodatkowe pieniądze dla stulatków (ok. 3,7 tys. zł)

Osoby, które ukończyły 100 lat mogą liczyć na przyznanie honorowego świadczenia w wysokości 3 731,13 zł miesięcznie. Dodatkowe pieniądze dla stulatków wypłaca ZUS, KRUS oraz MSW i MON.

Honorowe świadczenie pieniężne w wysokości 3 731,13 zł może otrzymać każda osoba, która ukończyła 100 lat. Dodatkowe pieniądze dla stulatków wypłacane są również tym, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Wysokość świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat w KRUS i ZUS oraz MSW i MON jest taka sama – od marca 2018 roku wynosi 3 731,13 zł brutto (od tej kwoty pobierany jest podatek dochodowy). Kwota nie podlega waloryzacji, czyli do końca życia jest wypłacana w tej samej wysokości.

– Raz przyznaną kwotę stulatkowie dostają co miesiąc do końca swojego życia. Senior nie musi składać żadnych wniosków do ZUS, jest to bowiem specjalne tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści „z urzędu”, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Świadczenie honorowe dla stulatków ma już długą historię. Pierwsze wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób. Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Nie trzeba być emerytem

Pieniądze należą się także stulatkom, którzy nie pracowali, a więc nie pobierają emerytury czy renty. Muszą oni jednak złożyć wniosek, gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).
– To dobra wiadomość szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały, więc nie dostają emerytury – wyjaśnia Iwona Kowalska.

Świadczenie honorowe otrzymują obecnie z ZUS 1953 osoby w całej Polsce. Tylko na Dolnym Śląsku to 129 osób: we Wrocławiu więcej niż 100 lat ma 68 osób, w Wałbrzychu – 47, a w Legnicy – 14. Najstarszy mieszkaniec tego regionu skończył właśnie 111 lat i mieszka we Wrocławiu. Pomimo tego, że od ubiegłego roku liczba stulatków zmniejszyła się o 197 osób, tylko w 2013 roku ZUS przeznaczył na świadczenia 76,5 mln zł. Szacuje się, że w 2035 roku będzie to ok. 626,5 mln zł.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.