Dolnośląskie Centrum Filmowe

Dolnośląskie Centrum Filmowe

We Wrocławiu moda na kino nie przemija. Kiedyś było kin kilkanaście, teraz jest prawie 80 sal kinowych. Jednak nie wszędzie oferta program jest tak odmienna, jak we wrocławskim DCF-e. Rocznie DCF odwiedza prawie ćwierć miliona widzów. Lubimy chodzić do tego kina.

Dolnośląskie Centrum Filmowe nie jest zapatrzone w amerykańskie wzorce, popcorn, cola w kubku i seans filmowy. Różni się zdecydowanie od innych multipleksów. DCF oferuje zajęcia i atrakcje niedostępne w innych salach kinowych. W tym roku we Wrocławiu działa 78 sal kinowych w różnych lokalizacjach. W DCF  są zaledwie cztery sale, a mimo tego oferta jest bogata i przyciągająca widzów. To zasługa cyklicznych warsztatów i wydarzeń.

Po kompleksowej przebudowie na początku wieku w miejscu kina Warszawa powstało właśnie DCF. Nie uległy zmianie dobre praktyki wypracowane wcześniej. To właśnie tutaj działa Dyskusyjny Klub Filmowy, gdzie po seansie można porozmawiać, ale też zawrzeć nowe znajomości. To tutaj możecie spotkać się z aktorami i twórcami filmowymi w ramach Magla. Wreszcie DCF oferuje bogatą ofertę dla szkół. To wszystko sprawia, że kino jest wyjątkowym miejscem na mapie Wrocławia.

Nowe cykle
Nowością na 2019 jest wyświetlanie filmów w języku ukraińskim. We Wrocławiu mieszka już całkiem spora społeczność emigrantów zza wschodniej granicy.
Ciekawy może być cykl pokazujący problemy społeczne nazwany City Docs, to o problemach życia w przeludnionych miastach. Na początek będzie o mowie nienawiści. Pokazany zostanie film „Wielebny W.”.
W lutym rusza cykl zatytułowany Energia Wrocławia. Znani wrocławianie rekomendują filmy, które lubią albo uważają za ważne. Ruszy też eksperymentalny cykl dla ludzi z wadami wzroku i słuchu pod roboczym tytułem Kino bez barier.
W marcu Kino Wolność, cykl związany z najlepszymi polskimi produkcjami nawiązujący tytułem do filmu „Ucieczka z kina Wolność”.
Trzeba wspomnieć o warsztatach filmowych, warsztatach aktorskich i produkcji własnej. Tak DCF pomaga finansowo w produkcji filmowej.

Więcej szczegółów o niezwykle bogatej i różnorodnej ofercie DCF znajdziecie w wydawanej raz w miesiącu broszurce. Dolnośląskie Centrum Filmowe to ważne miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia i Dolnego Śląska. Warto tam zajrzeć od czasu do czasu.

tekst, Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.