Dom sam chroni się przed włamywaczem

Dom sam chroni się przed włamywaczem

Dom sam ochroni się przed włamywaczem? Dzięki nowym technologiom jest to możliwe, ograniczeniem jest grubość portfela i pomysłowość właścicieli. Włamywacz zanim zdecyduje się okraść dom przez jakiś czas go obserwuje. Jeśli zauważy najdrobniejszy ruch czy aktywność w domu, rezygnuje ze swojego planu. 

– W czasach kiedy wystawiamy swoją prywatność na wyjątkową próbę, ponieważ znacznie więcej osób może zobaczyć co robimy, gdzie się znajdujemy to każda forma dodatkowego zabezpieczenia naszego mienia jest warta rozważenia. – mówi Tomasz Okurowski.

Inteligentny dom może pozorować naszą obecność. I to na tyle skutecznie, że osoby znajdujące się na zewnątrz będą miały wrażenie jakby w poszczególnych pomieszczeniach tętniło normalne życie. W ramach symulacji żaluzje podniosą się rano, a wieczorem zasuną. Ponadto od czasu do czasu ruszą się zasłony. Automatyka uruchomi także telewizor, światła oraz radio. Czy takie rozwiązania staną się w Polsce popularne?

Rozwiązania pod hasłem ,,automatyka budynkowa” w Polsce są już dostępne od kilku lat. Pod względem dostępności nowych rozwiązań nie odbiegamy od standardów Europy.

– Funkcja symulacji obecności powiązana na przykład z podglądem kamer na żywo jest dostępna. W Polsce od kilku lat można z niej korzystać. Taki system najczęściej nazywa się symalacją obecności domowników w domu. Działa to bardzo prosto, mianowicie ogranicza się w najprostszej wersji do włączenia światła w określonych pomieszczeniach, w określonej porze. – mówi Tomasz Okurowski.

– Bardziej zaawansowane urządzenia mogą jeszcze dodatkowo wspomagać nas oprócz włączenia oświetlenia także we włączeniu telewizora czy domowego systemu audio. Dzięki temu złodziej nabiera większej pewności, że w domu rzeczywiście ktoś się znajduje. – dodaje Tomasz Okurowski.

Ważne w symulacji obecności obecności jest to, żeby nie działał w sposób łatwy do przewidzenia. Możemy również umieścić wiatraki przy roletach lub firankach, które mogą być uruchamiane za każdym razem kiedy potrzebujemy wykonać jakiś ruch roletą. W dużej mierze jest to kwestia pomysłowości osoby, która będzie to instalować.

Źródło: Newsrm.TV
fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.