
Dom sam chroni się przed włamywaczem
Dom sam ochroni się przed włamywaczem? Dzięki nowym technologiom jest to możliwe, ograniczeniem jest grubość portfela i pomysłowość właścicieli. Włamywacz zanim zdecyduje się okraść dom przez jakiś czas go obserwuje. Jeśli zauważy najdrobniejszy ruch czy aktywność w domu, rezygnuje ze swojego planu.
– W czasach kiedy wystawiamy swoją prywatność na wyjątkową próbę, ponieważ znacznie więcej osób może zobaczyć co robimy, gdzie się znajdujemy to każda forma dodatkowego zabezpieczenia naszego mienia jest warta rozważenia. – mówi Tomasz Okurowski.
Inteligentny dom może pozorować naszą obecność. I to na tyle skutecznie, że osoby znajdujące się na zewnątrz będą miały wrażenie jakby w poszczególnych pomieszczeniach tętniło normalne życie. W ramach symulacji żaluzje podniosą się rano, a wieczorem zasuną. Ponadto od czasu do czasu ruszą się zasłony. Automatyka uruchomi także telewizor, światła oraz radio. Czy takie rozwiązania staną się w Polsce popularne?
Rozwiązania pod hasłem ,,automatyka budynkowa” w Polsce są już dostępne od kilku lat. Pod względem dostępności nowych rozwiązań nie odbiegamy od standardów Europy.
– Funkcja symulacji obecności powiązana na przykład z podglądem kamer na żywo jest dostępna. W Polsce od kilku lat można z niej korzystać. Taki system najczęściej nazywa się symalacją obecności domowników w domu. Działa to bardzo prosto, mianowicie ogranicza się w najprostszej wersji do włączenia światła w określonych pomieszczeniach, w określonej porze. – mówi Tomasz Okurowski.
– Bardziej zaawansowane urządzenia mogą jeszcze dodatkowo wspomagać nas oprócz włączenia oświetlenia także we włączeniu telewizora czy domowego systemu audio. Dzięki temu złodziej nabiera większej pewności, że w domu rzeczywiście ktoś się znajduje. – dodaje Tomasz Okurowski.
Ważne w symulacji obecności obecności jest to, żeby nie działał w sposób łatwy do przewidzenia. Możemy również umieścić wiatraki przy roletach lub firankach, które mogą być uruchamiane za każdym razem kiedy potrzebujemy wykonać jakiś ruch roletą. W dużej mierze jest to kwestia pomysłowości osoby, która będzie to instalować.
Źródło: Newsrm.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016