Domki letniskowe – czy warto je ubezpieczać?

Domki letniskowe – czy warto je ubezpieczać?

Włamania do domków letniskowych oraz letnich altan to problem. Łupem złodziei padają m.in. elektronarzędzia, sprzęt elektroniczny, a także rowery, wędki i przedmioty codziennego użytku. Podpowiadamy, jak można zabezpieczyć domki letniskowe, aby spać spokojniej.

Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i częstszego odwiedzania domków letniskowych czy altan. Wiele osób już rozpoczęło przygotowania do sezonu letniego – kupując lub przywożąc sprzęty ogrodnicze, kosiarkę, a nawet radio czy telewizor. Policja donosi o szeregu włamań do domków letniskowych, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Szczególnie, że wartość letniska tworzą nie tylko sprzęty, które się w nim znajdują, ale również praca i wysiłek, jaki wkładamy w prace remontowe. Warto pamiętać, że trakcie włamania, giną nie tylko przedmioty, ale również powstają liczne szkody – zdewastowane drzwi, wybite okna, a czasami nawet wymontowane elementy stałe wyposażenia (takie jak kuchenki czy armatura łazienkowa).

Jak chronić mienie?

Przede wszystkim sprawdźmy, czy elementy takie jak altanki i domki letniskowe, podobnie jak kolektory słoneczne, ogrodzenia czy bramy, są traktowane przez naszego ubezpieczyciela jako pozostałe mienie. Jeśli tak, możemy za niewielką dopłatą ubezpieczyć je na jednej polisie obok ubezpieczenia domu lub mieszkania. Wówczas ochroną od kradzieży z włamaniem i rabunku zostaną objęte stałe elementy domku letniskowego, ale również elementy ruchome, jak np.: narzędzia i sprzęt ogrodniczy, urządzenia użytku domowego, ale także sprzęt turystyczny i sportowy. Ponadto domek wraz z pomieszczeniami gospodarczymi zostanie objęty ochroną na wypadek szkód powstałych w wyniku m.in. pożaru, powodzi czy osunięcia się zmieni – mówi Marcin Pabiś – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia.

Rodzaj i koszt ubezpieczenia

Jeśli chcemy objąć letnisko odrębnym ubezpieczeniem, to warto pamiętać, że będzie to możliwe jedynie w przypadku obiektów całorocznych. Aby obiekt został uznany za całoroczny, musi spełniać kilka warunków – m.in. posiadać instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania oraz wentylacyjną oraz być użytkowany przez cały rok. Również od konstrukcji i lokalizacji uzależniona zostanie sama wysokość składki. Będzie ona wyższa w przypadku np. konstrukcji palnej oraz usytuowania budynku na terenach zalewowych. Ile więc może kosztować polisa?

Przykładowo, jeśli posiadamy murowany domek o wartości 150 tys. zł położony na terenie o niskim zagrożeniu ryzykiem powodzi oraz o niepalnej konstrukcji dachu (np. dachówka) składka roczna dla domu sezonowego wyniesie nieco ponad 680 zł, dla całorocznego będzie się kształtowała w granicy 140-150 zł. Natomiast dla drewnianego domku sezonowego na Podhalu o wartości 100 tys. zł składka wyniesie ok. 1300 zł. W tym przypadku dom nie może zostać uznany za całoroczny, ze względu na palność wynikającą z budulca – dodaje Ekspert Concordii Ubezpieczenia.

Warto podkreślić, że odpowiednie zabezpieczenie letniej posiadłości może uchronić przed konsekwencjami zarówno włamania i kradzieży, jak również ognia i innych zdarzeń losowych.

domki letniskowe

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.