Domowe sposoby na sprzątanie

Domowe sposoby na sprzątanie

Czas na wiosenne porządki? Podpowiadamy, jak wykorzystać domowe sposoby na sprzątanie i ograniczyć liczbę wykorzystywanych środków chemicznych.

Domowe sposoby na sprzątanie, wykorzystywane przez nasze mamy i babcie, znowu wracają do łask. Nic dziwnego, gdyż stosowanie ekologicznych odpowiedników tradycyjnych środków chemicznych jest przyjaźniejsze dla zdrowia, środowiska i portfela. Co ważne, składniki niezbędne do produkcji domowych środków czystości znaleźć można niemal w każdym domu.

Soda oczyszczona nie tylko czyści, ale też neutralizuje i odświeża powierzchnie. Dodatkowo, zmiękcza wodę, usuwa niechciane zapachy, a także świetnie sprawdza się w walce z tłuszczem, plamami i innymi zabrudzeniami. Soda oczyszczona – w połączeniu z octem spirytusowym, który działa antybakteryjne i rozpuszcza tłuszcz – tworzy zestaw idealny. Aby wzmocnić działanie antybakteryjne, a także ułatwić usuwanie tłuszczu i kamienia – warto dodać kwasku cytrynowego. Kilka kropli olejku eterycznego natomiast nada piękny zapach domowym preparatom do sprzątania.

Porządki w kuchni

Mycie naczyń. Do bardzo gorącej wody należy dodać 1 łyżkę sody oczyszczonej i kilkanaście kropli olejku cytrynowego. W gotowym roztworze myjemy naczynia, które następnie opłukujemy w drugiej komorze wypełnionej octem (aby odkazić i nabłyszczyć naczynia).

Odświeżanie ściereczek kuchennych. Ściereczki po użyciu płuczemy w roztworze: soda oczyszczona (np. Delecta) i gorąca woda. Jeśli są mocniej zabrudzone – warto zostawić je w takim roztworze na noc.

Przypalone jedzenie. Do garnka wlewamy zimną wodę, dodajemy sporą ilość sody oczyszczonej, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10-20 minut. Całość zostawiamy na noc i rano czyścimy garnek.

Sprzątanie łazienki

Środek do czyszczenia armatury. Miękką szmatkę namaczamy w roztworze 0,5 szklanki sody oczyszczonej i 2-3 łyżki octu. Przy czyszczeniu sedesu dobrze jest pozostawić na około 30 min, następnie przetrzeć i zmyć.

Mycie lustra. Do butelki ze spryskiwaczem dodajemy 1 łyżeczkę octu i 1,5 l ciepłej wody. Taki preparat świetnie sprawdzi się nie tylko w przypadku luster, ale również szyb.

Czyszczenie odpływu. Do odpływu wsypujemy 0,25 szklanki sody oczyszczonej. Zalewamy 0,5 szklanki octu i przykrywamy na 15 minut. Po tym czasie zalewamy odpływ 2 litrami wrzącej wody.

Podłogi i dywany

Mycie podłóg. Do mycia podłóg najlepiej wykorzystać roztwór składający się z 2 l ciepłej wody, 1,5 szklanki octu oraz 20 kropli wybranego olejku eterycznego.

Odświeżanie dywanu. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu wystarczy posypać go grubą warstwą sody oczyszczonej i po 15 minutach odkurzyć dywan.

Delecta - Soda Oczyszczona

Delecta – Soda Oczyszczona

Źródło: informacja prasowa Delecta

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.