
Drastycznie maleje liczba pielęgniarek w Polsce
Gwałtownie ubywa pielęgniarek – więcej odchodzi z zawodu, niż podejmuje w nim pracę. To także jedna z najszybciej starzejących się grup zawodowych. Jak mówi Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, za 5 lat praktycznie pacjenci zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej.
Według prognoz w ciągu najbliższych dziesięciu lat odejdzie kilkadziesiąt tysięcy pielęgniarek na emeryturę. Średnia wieku pielęgniarki zbliżona jest do 48 lat. W związku z tym liczba osób, które pozyskają prawa emerytalne w ciągu 10 lat to jest ponad 1/3 pielęgniarek. W ciągu kolejnych lat będzie to już połowa.
Liczba osób, które wchodzą do zawodu, czyli absolwentów, to zaledwie 20 tysięcy. Nie ma możliwości, żeby taka liczba osób zastąpiła na przykład 70 tysięcy pielęgniarek – w związku z tym jest luka pokoleniowa.
– Pielęgniarki nie kształcą się w szkołach pielęgniarskich, ponieważ pracują w bardzo trudnych zawodach za niecałe 2 tysiące złotych bez perspektywy na podwyżkę i rozwój zawodowy przez państwo. Ministerstwo Zdrowia dofinansowuje rocznie 1850 specjalizacji, a pielęgniarek i położnych jest około 300 tysięcy. – mówi Grażyna Rogala-Pawelczyk.
Kampania ,,Ostry dyżur” to kampania społeczna, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na stan zagrożenia zdrowia i życia. W ciągu kilku lat ten stan zagrożenia przejawiać się będzie w niedoborze pielęgniarek.
– Podczas kampanii będą podpisywane recepty wirtualnie, ale również fizycznie, w której jest przedstawiona sytuacja polskiego pielęgniarstwa. – dodaje Grażyna Rogala-Pawelczyk.
Źródła: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016