Duża zmiana, jakie piece i czym można palić

Duża zmiana, jakie piece i czym można palić

We Wrocławiu od 1 lipca zaczną obowiązywać ustawy antysmogowe. To czy poprawi się jakość powietrza, którym oddychamy, zależy od nas wszystkich. Od naszego sposobu korzystania z dobra wspólnego, jakim jest środowisko, w którym żyjemy.

         Smog nad Dolnym Śląskiem

Nowe prawo
Od 1 lipca 2018 roku we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku, w uzdrowiskach, zaczną obowiązywać ustawy zakazujące montowania pieców pozwalających na spalanie na niskiej jakości węgla. Domy wielorodzinne i jednorodzinne powinny być ogrzewane sieci ciepłowniczych lub z kotłowni gazowych. To powinno przynieść poprawę powietrza, którym oddychamy w czasie sezonu grzewczego. Obowiązuje zakaz palenia wilgotnym drewnem w kominkach, zakaz spalania śmieci i odpadów. O obowiązujących zasadach i karach grożących za nieprzestrzeganie przepisów przeczytacie na stronie https://www.wroclaw.pl/srodowisko/ oraz w ulotkach i komunikatach w komunikacji publicznej.

Muzeum Architektury , piece żeliwne

Stare przyzwyczajenia
Tłumaczenie, że nie wiedziałem, że nie można palić ognisk w mieście, że dym jest szkodliwy dla zdrowia, że spalanie gałęzi i chwastów powoduje większe zadymienie, już nie przystoi. Oczywiście można udawać, że nie rozumie się pojęć wspólne środowisko, dobro nas wszystkich, współdzielenie, Można z siebie robić niedouczonego i niemyślącego idiotę. Można wokół siebie rozrzucać odpadki i nie sprzątać po zwierzętach, można puste opakowania wrzucać w krzaki. To wszystko są zachowania aspołeczne. Szkodzimy sąsiadom, ale także sobie. Powietrze, którym oddychamy, jest jedno dla wszystkich. Dbajmy więc o to, byśmy oddychali możliwie czystym bez kurzu, bakterii, odchodów zwierzęcych, pyłów i dymów. Czyste powietrze to wspólne dobro.
Czyste otoczenie zależy od nas wszystkich. Zabierajmy ze sobą śmieci po grillowaniu nad wodą. Przecież te plastikowe opakowania i puszki można wyrzucić do śmietnika koło domu. Nikt nie będzie chodził do lasu zbierać po tobie śmieci. One tam zostaną na zawsze.

Górska dolina spowita w smogu

Kominiarze
W czasie dyskusji o stanie powietrza we Wrocławiu, kominiarze wskazali, że głównym czynnikiem obniżającym jakość powietrza są samochody. Spaliny i pył z opon, kurz podnoszony z ulicy przez samochody powodują, że jakość powietrza przy ciągach komunikacyjnych jest zła. Stacje monitorowania jakości powietrza notują wzrost ilości szkodliwych cząstek ropopochodnych związany z cyklem zmiany świateł na skrzyżowaniu. Pyły niegdyś wytwarzane przez przemysł już właściwie nie występują w powietrzu, chyba że nastąpi awarii instalacji.

Tlen
Możemy przeżyć kilkanaście dni bez jedzenia, kilka dni bez picia, kilka minut bez oddychania. Czyste powietrze to podstawa naszej egzystencji. Wiecie, skąd w lecie bierze się tlen? Pewno pamiętacie ze szkoły. To rośliny w procesie fotosyntezy go wytwarzają. To, skąd bierze się w zimie, gdy zielonych roślin brak? A ile tlenu zużywa samochód w czasie godziny jazdy? Pomyśl, co robisz dla środowiska, by twoje wnuki mogły oddychać czystym powietrzem z dostateczną zawartością tlenu.

Zachowania
Nie jest łatwo zmienić przyzwyczajenia. Dlatego konieczne okazały się ustawy wymuszające proekologiczne zachowania. Wytwarzanie śmierdzących dymów może spowodować interwencje Policji i Straży Miejskiej, a wtedy mandaty są pewne. Miasto to my mieszkańcy i od nas zależy jakim powietrzem będziemy oddychali, jak czysto będzie wokół, jak będą postrzegali Wrocław turyści. Na tych, co zachowują się głupio i aspołecznie teraz jest sposób, by nie szkodzili ogółowi. Mandaty i interwencje służb.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.