„Dziadek do orzechów” we wrocławskiej operze

„Dziadek do orzechów” we wrocławskiej operze

„Dziadek do orzechów”, wigilijna bajka baletowa grywana w teatrach właśnie w okresie świątecznym będzie miała swoją premierę we Wrocławiu już 6 grudnia. Warto zainteresować się tym wystawieniem.

„Dziadek do orzechów”

w roli Klary – Natsuki Katayama

Opowieść wigilijna pana Dickensa i bajka Ernsta Theodora Wilhelma Hoffmanna „Dziadek do orzechów i Król Myszy”, są kanwą libretta, a do tego genialna muzyka Piotra Czajkowskiego. Youri Vámos zbudował z tych elementów widowisko, którym bawi Europę od 1988 roku. To w Bonn Youri wystawił po raz pierwszy swoją wersję Dziadka do orzechów i był chwalony za nowe podejście do baletu. Jak pan Youri Vámos opowiadał na konferencji prasowej w Operze Wrocławskiej, swoją przygodę z baletem zaczynał właśnie od „Dziadka do orzechów”, oczywiście jako Mysz. I tak jak większość utalentowanych młodzieńców w balecie, kończył jako Książę. Później, gdy przestał tańczyć, zajął się z powodzeniem choreografią widowisk baletowych w całej Europie, a wyspecjalizował się właśnie w „Dziadku do orzechów”.

Muzycznym przebojem z „Dziadka do orzechów” jest oczywiście walc kwiatów. Czy usłyszycie ten utwór? Przekonacie się na spektaklu. Lubimy słuchać znanych melodii, ale przed premierą nigdy nie wiadomo co nas czeka.
Opowieść fantasy Hoffmanna o tym, co zabawki wyprawiają w nocy, gdy się na nie nie patrzy i dlaczego myszy tańczą, świetnie wpisuje się magiczny czasu świąt. Wigilijne przesłanie pana Dickensa o radości z dzielenia się z bliźnimi, idealnie wpisuje się w radosny czas świętowania. Ładne kostiumy, dużo dzieci na scenie, świetny balet Opery Wrocławskiej i muzyka Piotra Czajkowskiego. Zapowiada się rewelacyjna zabawa dla małych i dużych co jeszcze zachowali odrobinę dziecięcych zachwytów.

Takie wystawienie w przedświątecznym okresie to prawdziwy prezent dla miłośników teatrów baletowych. Nie zmarnujcie okazji, nie wiadomo, czy w przyszłym roku teatr także wystawi „Dziadka do orzechów”. W grudniu będzie aż 17 spektakli. Premiera 6 grudnia. Kto, co i po co, przeczytacie w programie przygotowanym przez Operę na tę okazję.
Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie lubicie chodzić do Opery Wrocławskiej, to możecie sobie obejrzeć tutaj „Dziadka do orzechów” wystawionego w Petersburgu.

Z tym dziadkiem do orzechów to żart raczej. Sztuczną szczęką bezzębny dziadek żadnego orzecha nie rozłupie, już do łupania lepiej nadaje się Jagienka, co to jak siadała, to skorupy pękały. Andrzej Waligórski nawet na taką okazję napisał poemat, a pan Grotowski śpiewał go swoim gościom i znajomym. Chcecie posłuchać? Jest tutaj.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.