
Dzień Europy_Piknik Europejski
Spis Treści
Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej serdecznie zapraszają na piknik europejski. Już 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej.
Już 9 maja po raz ósmy w Parku Staromiejskim we Wrocławiu odbędzie się piknik europejski. Atrakcji sporo, warsztaty plastyczne, fotobudka, pokazy kulinarne, konkursy, w tym ten zatytułowany „Tym razem głosuję”. To świetna okazja, by porozmawiać o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Zrozumieć wybory do Parlamentu Europejskiego
Wybory do Parlamentu Europejskiego zostały ogłoszone na 26 maja. Zostało utworzonych 13 okręgów wyborczych i zarejestrowano 6 ogólnopolskich komitetów. Do PE trafią ci wybrańcy, na których zostanie oddana największa ilość głosów. Niekoniecznie muszą to być „jedynki” na liście. W tych wyborach mamy tylko 1 głos, wybieramy jedno nazwisko ze wszystkich list.
Kogo wybrać do Parlamentu Europejskiego
Po pierwsze ludzi mądrych. Po drugie znających biegle języki: angielski, francuski, niemiecki. Muszą przecież rozumieć, co do nich mówią ich koledzy z innych 27 krajów. W czasie obrad posłowie zwykle mówią w swoich ojczystych językach, które są tłumaczone na bieżąco, a odsłuch jest w słuchawkach. Jednak w kuluarach rozmowy są już osobiste i braki językowe wykluczają z aktywnego uczestnictwa.
Po trzecie dyplomatów, czyli takie osoby, które potrafią zawierać porozumienia i sojusze i przekonywać do swoich racji. Trzeba pamiętać, że w europejskim parlamencie można spotkać byłych ministrów i premierów obytych na politycznych salonach, którzy są w polityce od wielu lat. W polityce najważniejsze jest szukanie kompromisu i tworzenie sytuacji, kiedy wszyscy są zadowoleni z osiągniętego sukcesu.
Takie wysokie wymagania powinien spełniać kandydat na posła do europarlamentu.
Kto dostał mandat do Parlamentu Europejskiego
Po głosowaniu i przeliczeniu, protokóły są przesyłane do obwodowej komisji wyborczej. Po sprawdzeniu trafiają do Państwowej Komisji Wyborczej. Tutaj jest ustalane, które komitety przekroczyły 5% próg wyborczy. Na tym etapie odpadają małe komitety. Głosy na nich oddane nie mają już wpływu na wybór posła. Specjaliści od wyborów uważają, że aby dostać się do Parlamentu Europejskiego, potrzeba zebrać dla swojego komitetu wyborczego ponad pół miliona głosów. Tyle wystarczyło w 2014 do przekroczenia 5% progu przy frekwencji na poziomie 23% (7 297 490 głosów). Im większa frekwencja tym głosów trzeba więcej.
Twój głos jest istotny 3 razy. Raz przy ustalaniu czy komitet wyborczy, na który głosowałeś, wskazując kandydata, przekroczył próg wyborczy, drugi raz, kiedy następuje podział mandatów na komitety wyborcze i trzeci raz, gdy wyłaniana jest osoba otrzymująca mandat posła. Więcej dowiecie się na pikniku w Parku Staromiejskim.
Wybory 2014 do PE
W poprzednich wyborach w 2014 roku około 2 miliony 250 tysięcy głosów dawało dużej partii 19 posłów. To w zaokrągleniu 120 tysięcy głosów na jeden mandat posła. W wyborach do PE w 2014 oddano prawie 7 milionów 300 tysięcy głosów, ale przy ustalaniu kto zostanie posłem, brało udział tylko 6 milionów 172 tysiące głosów. Stało się tak dlatego, że prawie 900 tysięcy głosów zostało oddanych na komitety wyborcze, które nie przekroczyły 5% progu. Część głosów było nieważnych, 228 tysięcy.
Sondaż
Oczywiście niektóre komitety traktują wybory do europarlamentu jako moment na zaistnienie ruchu w polityce ogólnopolskiej. Dostają wtedy za darmo czas antenowy, za który zapłacą podatnicy. Takie taktyczne harce przed jesiennymi wyborami do parlamentu.
Wiecie już na kogo głosować? Nie ? Przyjdźcie do Parku Staromiejskiego we Wrocławiu w czwartek, 9 maja od 10:00 do 14:00, by rozwiać wątpliwości.
grafika Biuro Parlamentu Europejskiego, tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Czerstwe pieczywo [felieton o sposobie na przetrwanie emerytów] - 3 grudnia, 2023
- „Śląska ars moriendi”. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - 28 listopada, 2023
- „Czyż nie dobija się koni?” – nowy tytuł w repertuarze Wrocławskiego Teatru Pantomimy [Premiera] - 25 listopada, 2023