
E-skierowanie, czyli ułatwienia w służbie zdrowia
Spis Treści
Duże ułatwienia dla pacjentów. E-skierowanie sprawi, że do lekarza będzie można zarejestrować się telefonicznie bez konieczności wizyty w placówce. Co więcej, informacje o skierowaniach będą zawsze dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.
E-skierowanie jest jednym z kluczowych elementów systemu e-usług, zaplanowanych do wdrożenia w ramach trwającego procesu cyfryzacji sektora medycznego w Polsce. Baza skierowań elektronicznych to element centralnego systemu – ogólnopolskiej platformy gromadzenia i udostępniania danych medycznych.
Co to jest e-skierowanie?
To dokument w postaci elektronicznej, który – podobnie jak tradycyjne, papierowe skierowanie – kieruje na badania diagnostyczne, w tym diagnostykę ambulatoryjną (np. badania laboratoryjne, badania RTG, tomografię komputerową itp.) oraz ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (np. wizytę u lekarza specjalisty). E-skierowanie zniesie obowiązek dostarczania skierowań w postaci papierowej, więc nie będzie już konieczności osobistej wizyty u usługodawcy. Obecnie, w celu zapisania na świadczenie, trzeba dostarczyć skierowanie w ciągu 14 dni. E-skierowania (podobnie jak e-recepty) będą dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na stronie na pacjent.gov.pl, a pacjent będzie miał możliwość śledzenia historii leczenia.
Autoryzowany dostęp do danych medycznych
Firma S&T zakończyła kolejny etap prac związanych z budową ogólnopolskiej platformy gromadzenia i udostępniania danych medycznych. Tworząc nowe rozwiązanie dla pacjentów wykorzystano najnowocześniejsze mechanizmy, umożliwiające bezpieczną wymianę elektronicznej dokumentacji. To ważne, bo e-skierowanie będzie mogło być wystawione tylko przez upoważnionych do tego pracowników medycznych. – Wymiana i gromadzenie danych elektronicznych o tak dużej skali jest skomplikowanym projektem informatycznym. O jego złożoności najlepiej świadczy fakt, iż uprawnionych do korzystania z wypracowanych przez S&T rozwiązań będzie docelowo około 170 tys. pracowników publicznej służby zdrowia – mówi Michał Wilbrandt, Business Solutions Unit Director w S&T Poland.
Budowana przez S&T platforma będzie komunikować się z istniejącymi już systemami, takimi jak: cyfrowe rejestry Aptek, Farmaceutów, Diagnostów Laboratoryjnych, Lekarzy, Produktów Leczniczych, czy Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Narzędzie zintegrowane będzie także z Systemem Obsługi List Refundacyjnych oraz systemami NFZ, Głównego Urzędu Statystyczny czy Systemu Rejestrów Państwowych. – Konfiguracja narzędzi informatycznych, o tak dużym stopniu złożoności i w ściśle określonym tempie zawsze jest wyzwaniem. Tym bardziej cieszy nas fakt, iż wspólnie z naszym kooperantem udało nam się dotrzymać zakontraktowanych terminów – podsumowuje Michał Wilbrandt.

e-skierowanie (źródło: pacjent.gov.pl)

e-skierowanie (źródło: pacjent.gov.pl)
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021