Emeryci nie dostaną 500 plus i dodatkowej emerytury

Emeryci nie dostaną 500 plus i dodatkowej emerytury

To już pewne! Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poza dotychczasową waloryzacją – nie zamierza wspomagać emerytów. Jak podaje Money.pl, emeryci nie dostaną 500 plus i trzynastej emerytury.

W planach resortu Elżbiety Rafalskiej nie ma ani trzynastej emerytury, ani dodatku 500 plus dla seniorów. To spore rozczarowanie dla osób, które są zawiedzione wysokością otrzymywanych świadczeń i liczyły na dodatkowe zasilenie domowego budżetu.

Co dalej z emeryturami?

Najwięcej zwolenników w rządzie ma pomysł, by waloryzować emerytury i renty wszystkim o tzw. poziom inflacji, a tylko najbiedniejszym dodatkowo o realny wzrost płac. Dzisiaj wszyscy seniorzy dostają procentowo taką samą waloryzację. W marcu br. wyniosła ona 2,9 proc. W przyszłym roku, jak ogłosiła ostatnio minister rodziny, pracy i polityki społecznej, ma wynieść 3,26 proc. W państwowej kasie pieniędzy na emerytury ma być tyle samo, co teraz, będą tylko inaczej dzielone. Gdyby zmiany weszły w życie, w przyszłym roku seniorzy dostający emeryturę minimalną zyskaliby około 70 zł miesięcznie, podczas gdy w marcu tego roku dostali niecałe 30 zł.

Pomysł budzi spory. Z jednej strony, jak wskazują eksperci pytani przez „GW”,  to wsparcie najbiedniejszych seniorów, których będzie z roku na rok przybywać. Z drugiej natomiast, pojawiają się głosy, że jest to wyraz niesprawiedliwego traktowania emerytów – skoro ktoś pracował dłużej, dlaczego ma mieć mniejszą podwyżkę niż ktoś, kto pracował krócej?

Źródło: Money.pl

Emeryci nie dostaną 500 plus i dodatkowej emerytury. Jaka jest Wasza opinia w tej sprawie? Zapraszamy do dyskusji.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.