Emerytury – wiem z Gazetą Senior

Emerytury – wiem z Gazetą Senior

Zebraliśmy kilka ciekawostek dotyczących emerytur. Czy wiecie, ile wynosi wiek emerytalny dla rolników? Ilu byłym funkcjonariuszom zmniejszono emerytury? Kto Polakom dokłada do ZUS?

Emerytury a Ukraińcy

Ukraińcy zasypują dziurę w ZUS. Już ponad 300 tys. osób z Ukrainy odprowadza składki do ZUS. To najwyższy wynik w historii i wzrost aż o 78 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Dodatkowe środki zasilają polski system ubezpieczeń społecznych wypłacający dzisiejsze emerytury.

Emerytura dla rolnika

Komitet „Godna emerytura” chce obniżenia wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Obecnie emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie dwa warunki: osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, a także podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. To drugi projekt obywatelski dot. emerytur wspierany przez PSL. Pod projektem zebrano ponad 120 tys. podpisów.

Emerytury dla funkcjonariuszy

Według ustawy dezubekizacyjnej emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. W przypadku emerytur kwota wynosi 2,1 tys. zł brutto. Obniżka objęła świadczenia prawie 40 tys. byłych funkcjonariuszy. SLD złożyło projekt ustawy przywracający emerytury funkcjonariuszom służb mundurowych, a pod nim ponad 250 tys. podpisów. Pod sejmem odbyła się również manifestacja osób pokrzywdzonych przez przyjęte przez władze prawo obniżające uposażenia. Inicjatywa niezaSŁUŻYLIŚMY podaje, że wskutek wprowadzonej rok temu przez PiS ustawy dezubekizacyjnej zmarło już 30 osób. Platforma Obywatelska również zobowiązała się do przywrócenia wyższych emerytur i przygotowała stosowną ustawę.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.