Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 – relacja z weekendu otwarcia

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 – relacja z weekendu otwarcia

We Wrocławiu „Przebudzenie”. Zaczęło się od ognia, muzyki, wystaw i ogromnych korowodów. Wrocław zaczął pokazywać, co rozumie przez tytuł „Europejska Stolica Kultury”. Wspólnie z hiszpańskim San Sebastian będziemy promować i pokazywać największe osiągnięcia kulturalne. O bogatym w wydarzenia programie już pisaliśmy, teraz relacja z tych wydarzeń.

Od piątku 15 stycznia do 13 marca w BWA można oglądać znakomite rzeźby wybitnego hiszpańskiego artysty. Eduardo Chillida jest jednym z najważniejszych rzeźbiarzy na świecie w drugiej połowie dwudziestego wieku. Wystawa jest zatytułowana „Brzmienia” i towarzyszy jej muzyka specjalnie napisana na tą okazję. Na wernisażu były takie tłumy, że ograniczano ilość zwiedzających. To trzeba zobaczyć.

Eduardo Chillida

Eduardo Chillida

W Muzeum Współczesnym Pola Dwurnik pokazuje rysunki. Wystawa zatytułowana „Piosenka o lekarzu i inne rysunki”.
Edward Dwurnik wystawia prace w CK Zamek w Leśnicy. Wystawa tylko do końca lutego. Czy warto stracić godzinę na dojazd? Warto!

Pola Dwurnik

Pola Dwurnik

Edward Dwurnik

Edward Dwurnik

Na ulicach pojawiły się namioty z logo ESK i obok płoną ogniska. Przystańcie przy takim ognisku i porozmawiajcie. To jak rozmowa z barmanem, tylko pić nie trzeba. Pozostaje więź.

Na Wyspie Słodowej rozłożyli się piromani. Płonęły małe i większe ogienki, łaziły stwory na szczudłach, a wszystko przy muzycznych rytmach. Chociaż widowisko trwało trzy godziny tłum wcale nie malał. Było zjawiskowo.

Płonąca Wyspa

Płonąca Wyspa

Największym wydarzeniem były jednak niedzielne korowody i pokaz na rynku. Frekwencja przekroczyła wszelkie oczekiwania. W rezultacie uczestnicy pochodów nie zobaczyli tego, co działo się w Rynku, a ci co byli w Rynku widzieli zaledwie czubki głów aktorów. Najlepszym miejscem do oglądania był własny fotel przed telewizorem.

W Rynku

W Rynku

Dla spragnionych przeżycia jeszcze raz wydarzeń minionego weekendu organizatorzy zapowiadają zmontowanie filmu. Dla tych, co zostali w domu, garść zdjęć z weekendu otwarcia – TUTAJ.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.