
Festiwal Krasnoludków we Wrocławiu
Jednym podoba się, że w mieście jest tyle krasnoludków. Inni uważają, że te małe figurki zaśmiecają. Jedno pewne, w zgodzie z nazwą krasne ludki powinny być ładne. Te wrocławskie piękno mają ukryte pod grubą warstwą brązu, z którego zostały odlane. Wrocławskie krasnale kochają dzieci i dlatego został wymyślony festiwal. Bawcie się ładnie w Parku Staromiejskim dzieciaczki małe i większe.
Program
7 września, piątek
10.00 Rynek Wielka Wrocławska Parada Krasnoludków na otwarcie festiwalu. Korowód wyrusza spod Pręgierza.
10.30–13.00 Ogród Staromiejski Wielki konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i przedszkoli na najpiękniej udekorowaną krasnalową chatkę.
10.00–14.00 Ogród Staromiejski W wiosce krasnali malowanie twarzy i inne zabawy a na scenie Bill Bombadill Show – rodzinne, interaktywne, pełne humoru show z elementami kuglarstwa, pantomimy i akrobatyki.
Ponadto tego dnia od 11:00 do 15:00 zapraszamy na specjalne bezpłatne kursy Krasnalowym Tramwajem, wyrusza z przystanku Opera.
Wrocławskie muzea przejęte przez krasnale.
W tym roku krasnoludki zapraszają do wrocławskich muzeów. W pierwszy dzień festiwalu, piątek 7 września, drzwi otworzą oddziały Muzeum Narodowego i Muzeum Miejskiego Wrocławia. W salach Muzeum Etnograficznego, Arsenału, Muzeum Współczesnego oraz Centrum Historii Zajezdnia będą wystawy interaktywne, włączenie się w rodzinną zabawę, zajęcia warsztatowe i prezentacje multimedialne.
Krasnale ochoczo poprowadzą dzieci i młodzież tropem legend wrocławskiego Rynku, odkryją tajemnice skandynawskich karzełków i olbrzymów, zaczarowanego lasu i goszczących w nim duszków, opowiedzą o koboldach, strzygach, bożętach i inkluzach.
Krasne ludki gorąco zachęcają wszystkich do wzięcia udziału w kulturalnych wydarzeniach. Wszystkie zajęcia są bezpłatne – wystarczy się zapisać:
Muzeum Miejskie Wrocławia | www.mmw.pl | rezerwacja miejsc pod numerem: +48 713 471 696 wew. 332
Muzeum Etnograficzne Wrocławia | www.mnwr.pl | rezerwacja miejsc od 1 września pod adresem: edukacja@muzeumetnograficzne.pl
Muzeum Współczesne Wrocławia | rezerwacja miejsc pod numerem +48 713 564 257 lub adresem: mww@muzeumwspolczesne.pl
Centrum Historii Zajezdnia | rezerwacja miejsc do końca sierpnia pod adresem: wystawa@zajezdnia.org (w tytule maila „Festiwal Krasnali”)
8 września sobota – Ogród Staromiejski
11.00 i 14.00 „Pieśniarze” – Baśnie i pieśni były częścią domowej codzienność od bardzo dawna. Pozwalały zrozumieć świat i uczyć mądrych zachowań. 12.00 i 15.00 „Muzyka Miasta” – Krasnale lubią muzykę i muzykowanie? Jaka jest muzyka krasnali, przekonacie się na koncercie.
13.00 i 16.00 „Nawa” – Bajka zainspirowana rzeźbą Oskara Zięty.
11.30–15.00 Rodzinna gra miejska „Krasnale i tajemnice Wrocławia”, podczas której odkryjemy nieznane oblicza i legendy Wrocławia. Gra dla drużyn od 2 do 6 osób. Obowiązuje rezerwacja miejsc (od 27 sierpnia br.) przez stronę internetową krasnale.pl. Ilość miejsc ograniczona.
11.00–17.00 W wiosce krasnoludków zajęcia plastyczne, kolorowe baloniki bańki mydlane.
Udział w Wielkiej Wiosce Krasnoludków jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Wystarczy odwiedzić strefę w godzinach działania, by wziąć udział w przygotowanych atrakcjach.
17.00 Zakończenie wydarzeń drugiego dnia festiwalu w wiosce krasnoludków 19.00 Wrocławski Teatr Lalek Kabaret Hrabi w najnowszym programie „Wady i Waszki”. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu (Rynek 14)
21.00 –24.00 Ogród Staromiejski Krasnalowe Silent Disco. Wstęp na Silent Disco jest bezpłatny, udział w zabawie nie wymaga wcześniejszych zapisów, jednak ilość słuchawek jest ograniczona.
9 września, niedziela — Ogród Staromiejski
13.00–15.00 Krasnoludkowe Popołudnie Literatury. Zapowiedzieli udział Edyta Jungowska, Małgorzata Waszkiewicz, Piotr Pietraszek i Bartosz Synowiec.
15.00-15.30 Bubble Show na Scenie Letniej Wrocławskiego Teatru Lalek
15.30 Zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Krasnoludków
Dołączycie do krasnali?
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Czerstwe pieczywo [felieton o sposobie na przetrwanie emerytów] - 3 grudnia, 2023
- „Śląska ars moriendi”. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - 28 listopada, 2023
- „Czyż nie dobija się koni?” – nowy tytuł w repertuarze Wrocławskiego Teatru Pantomimy [Premiera] - 25 listopada, 2023