Festiwal Wysokich Temperatur

Jak zwykle koło świętego Jana Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu organizuje wspólnie z miastem Wrocław Festiwal Wysokich Temperatur. Jest okazja by porozmawiać z artystami i zobaczyć, ile trudu potrzeba do wykonania ozdobnych przedmiotów.

Festiwal Wysokich Temperatur

formowanie szkła, fot©J.Dudzik

Już 21 czerwca we Wrocławiu startuje dwunasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur. To jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której artyści pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością.

„Sztuka pełna ognia” to tegoroczne hasło Festiwalu, przyświecające artystom i uczestnikom, którzy spotkają się na licznych pokazach, warsztatach oraz wystawach. Na festiwal zostali zaproszeni twórcy ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Czech, Korei Południowej Wielkiej Brytanii.

Będzie wiele stoisk i dostępnych pracowni, gdzie zorganizowane zostaną pokazy.
Sporym zainteresowaniem cieszą się od lat pokazy odlewania z metalu. Cyna, aluminium, brąz, żeliwo i próba odlania magicznego kwiatu paproci. Przecież Wrocław jest miastem pełnym krasnoludków, tutaj różne niespodziewane gdzie indziej rzeczy mogą się przydarzyć.

cuda z gliny

cuda z gliny, fot©J.Dudzik

Artyści pracujący ze szkłem jak zwykle będą w okolicy huty szkła. Na podeście pojawi się ponownie mistrz kształtowania szkła Martin Stefanek. Będą pokazywali swoje umiejętności twórcy z Norwegii i Turcji. Oczywiście będzie można zobaczyć przy pracy grawerów, twórców neonów. Na dziedzińcu będą pokazy formowania szkła dmuchanego. Na pewno będzie można pobawić się w nawlekanie szklanych koralików na sznurki, może także będzie można zobaczyć plecionki ozdobione szklanymi paciorkami.

Gliniane naczynia od bardzo dawna były wyznacznikiem cywilizacji. W tym roku zaproszenie przyjął Hyang Jong Oh z Korei. Znany jest z umiejętności budowania dużych naczyń. Jak co roku pojawi się magiczne słowo raki, nieprzewidywalna ceramika wytwarzana XVI wieczną techniką. Toczenie naczyń na kole garncarskim wymaga nie tylko zręcznych dłoni, ale i jest związane z babraniem się w miękkiej glinie i wodzie.

formowanie na kole garncarskim

na kole garncarskim, fot©J.Dudzik

Konkurs Szósta Czarka
Regulamin konkursu znajdziecie tutaj

Tym razem „Puste miski” odbędą się 22 czerwca od godz. 13.00.
Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu są dla uczestników bezpłatne.

Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu ul. Traugutta 19/21 | Wrocław

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds