Finanse seniorów pod lupą

Finanse seniorów pod lupą

Związek Banków Polskich (ZBP) przygotował raport „InfoSenior” dot. sytuacji społeczno-ekonomicznej osób starszych. Zaprezentowano w nim strukturę dochodów i wydatków osób powyżej 60 roku życia. Przyjrzyjmy się wynikom.

Według raportu „InfoSenior” osoby starsze dysponują nadwyżką budżetową w wysokości 328 zł miesięcznie, a przeciętna wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS w marcu 2017 roku wynosiła 2 133 zł. Nadal jednak utrzymują się znaczące dysproporcje między mężczyznami (którzy otrzymywali ok. 2 700 zł), a kobietami (które dostawały ok. 1 615 zł, czyli ponad 1 000 zł mniej).

W przeciwieństwie do osób młodych, seniorzy korzystają niechętnie z bankowości internetowej czy mobilnej, ale emerytury wolą już otrzymywać na konto bankowe. Coraz więcej emerytur wpływa na konto bankowe – już prawie 70 proc. osób właśnie w ten sposób pobiera pieniądze z ZUS. Pozostałe 30 proc. emerytów decyduje się na osobiste doręczenie przez listonosza lub do skrytki pocztowej. Pomimo iż więcej emerytur wpływa na konta bankowe, to z bankowości internetowej korzysta zaledwie 29 proc. osób po 59 roku życia. Warto wspomnieć, że wśród osób poniżej 39 roku życia aż 90 proc. deklaruje korzystanie z bankowości internetowej. W przypadku bankowości mobilnej, statystyki są jeszcze niższe – tylko 3 proc. seniorów wybiera taki sposób płatności.

Związek Banków Polskich wyjaśnia, że „to raczej nie technologia jest problemem, ale samo podejście seniorów do nowoczesnej bankowości – tylko 3 procent z nich nie korzysta z bankowości, ale chciałoby z niej korzystać, a aż 57 proc. nie chce z niej korzystać. W przypadku bankowości mobilnej stosunek ten wynosi 2 do 93 proc.”.

Co ważne, według autorów projektu seniorzy są bardziej zapobiegliwi niż osoby młodsze. Nie tylko częściej oszczędzają, ale również częściej korzystają z produktów oszczędnościowych.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.