Forum Mieszkaniowe dot. najmu społecznego

Forum Mieszkaniowe dot. najmu społecznego

Osoby wynajmujące mieszkania borykają się z wieloma problemami. Piąte Forum Mieszkaniowe będzie poświęcone przyszłości najmu społecznego w Polsce. Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia 2019 w Warszawie.

Organizatorzy konferencji podkreślają, że coraz więcej mieszkańców polskich miast wpada w tzw. lukę czynszową i nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Piąte Forum Mieszkaniowe to okazja, aby porozmawiać o najmie społecznym w Polsce. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja. Aby zgłosić swój udział należy zarejestrować się do godz. 12.00 na stronie:  www.forummieszkaniowe2019.konfeo.com.

Piąte Forum Mieszkaniowe

Celem tegorocznego Forum jest zapewnienie platformy wymiany doświadczeń i dyskusji między władzami publicznymi, przedsiębiorcami z sektorów związanych z budową i najmem lokali mieszkaniowych oraz organizacjami pozarządowymi, a także promowanie rozwiązań, które zwiększą intensywność współpracy między tymi sektorami w zakresie dostępności lokali na wynajem.
Forum będzie poświęcone prezentacji dobrych praktyk w tym zakresie za granicą (działalność społecznych agencji najmu w Wielkiej Brytanii) oraz w Polsce (Warszawa, Gdańsk, Wrocław), a także prezentacji rezultatów projektu „HomeLab: Integrated Housing and Labour Services in the Social Rental Enterprise Model” oraz omówieniu polskich uwarunkowań i perspektyw zwiększenia dostępności mieszkań na wynajem zwłaszcza dla osób niezamożnych.

Porozmawiajmy o najmie społecznym

Czy najem społeczny, w którym czynsz jest ustalany w oparciu o inne kryteria niż rynkowe – może być alternatywą dla drogich mieszkań hipotecznych i najmu komercyjnego? Czy samorządy powinny wspierać w swoich gminach rozwój tzw. społecznych agencji najmu, aby zaspokajać potrzeby mieszkaniowe członków swoich wspólnot, którzy nie kwalifikują się do wsparcia publicznego? Jak w innych krajach działa najem społeczny i co, z doświadczeń zagranicznych można przenieść na grunt polskich miast? Zapraszamy do udziału w jubileuszowym, piątym już Forum Mieszkaniowym z udziałem m.in. przedstawicieli sektora mieszkalnictwa społecznego z Wielkiej Brytanii, podczas którego dyskusja toczyć się będzie wokół przyszłości najmu społecznego w Polsce.

Forum Mieszkaniowe – agenda

Konferencja odbędzie się 9 kwietnia w Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56, Warszawa).
✔ 9:00 – rejestracja, poranna kawa
✔ 9:30 – wprowadzenie (Magdalena Ruszkowska-Cieślak – prezeska zarządu Habitat for Humanity Poland)
✔ 9:45 – wykład inauguracyjny (Dominic Lamch – kierownik Społecznej Agencji Najmu przy samorządzie miasta Cambridge)
✔ 10:00 – wykład inauguracyjny (Holly Elizabeth Bradshaw i Laura Jane Trussler – społeczna agencja najmu Ethical Lettings)
✔ 10:15 – prezentacja raportu HfH „Perspektywy rozwoju najmu społecznego” (Alina Muzioł-Węcławowicz)
✔ 10:30 – przerwa na kawę
✔ 10:45 – panel „Między potrzebami a możliwościami – jak samorządy wspierają najem społeczny?” (prowadzenie – Magdalena Ruszkowska-Cieślak, uczestnicy: Piotr Kryszewski – z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu m. Gdańska, Dominic Lamch – City Council Cambridge, Magdalena Młochowska – dyrektor Biura Polityki Lokalowej Urzędu m.st. Warszawy, Bartłomiej Świerczewski – dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu m. Wrocławia).
✔ 12:30 – lunch
✔ 13:30 – film o Społecznej Agencji Najmu w Warszawie
✔ 13:40 – „Komu i jak pomaga Społeczna Agencja Najmu?” – prezentacja raportu z badań grupy docelowej SAN (Julia Wygnańska, ewaluatorka zewnętrzna)
✔ 14:00 – „Nie tylko mieszkanie – jak działa SAN w Warszawie” (Agnieszka Głusińska, kierowniczka Społecznej Agencji Najmu przy Habitat for Humanity Poland)
✔ 14:15 – panel „Czy w Polsce jest klimat na bezpieczny i tani najem?” (Panel „Czy w Polsce jest klimat na stabilny i tani najem?” (prowadzenie – Aleksandra Sobczak, redaktorka naczelna, Gazeta Stołeczna, uczestnicy: Aleksandra Chrzanowska, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Joanna Erbel, NPFR, Karol Kretkowski, TBS Warszawa-Południe, Joanna Łochowska, Habitat for Humanity Poland))
✔ 15:30 – zakończenie

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.