
Forum Praktyków Partycypacji we Wrocławiu
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego i Urzędem Miejskim we Wrocławiu zorganizowała kolejne już 5 Forum Praktyków Partycypacji we Wrocławiu.
Dla łatwiejszego zrozumienia, dlaczego to forum jest ważne dla mieszkańców i istotne dla wygodnego współżycia w mieście zakres spraw, którymi zajmuje się partycypacja obywatelska:
• zagospodarowanie przestrzenne
• komunikacja
• ekologia
• bezpieczeństwo
• wizja i przyszłość
• problemy społeczne (bieda, bezrobocie)
O, teraz wiadomo już, że to sprawy ważne dla wszystkich i dotyczą każdego z nas mieszkających w mniejszych lub większych skupiskach. Współdecydowanie o tym, jak mieszkamy i jak będziemy mieszkać w przyszłości.
Historia
Kluby i Rady Osiedli powinny informować władzę o problemach, a władza powinna przekazywać informację o swoich zamierzeniach. Okazało się, że te struktury nie wykazują się dostateczną aktywnością i nie docierają do mieszkańców w większych osiedlach. Rady Osiedli składające się najczęściej z emerytów zostały wtłoczone w ramy przepisów, okresowych zebrań, sprawozdań i przestały pełnić swoje ustawowe zadania, jakim jest kontakt i dyskusja co jest potrzebne w osiedlu. Młodzi i niecierpliwi, ale też lepiej wykształceni ludzie wytworzyli dodatkowe, niezależne od struktur inicjatywy do osiągania własnych celów. Tak właśnie powstały budżety obywatelskie.
Rząd czy samorząd
Jak zwał tak zwał, ważne by mądrze i ku zadowoleniu mieszkańców wydawał wspólne pieniądze z rocznego budżetu. Ile przeznaczyć na szkolnictwo, a ile na ławki w parku. Budować przedszkola, czy może kluby seniora. Domy dziennej opieki dla niepełnosprawnych, czy boiska dla młodzieży. Wszystko zależy od wieku zainteresowanych, od tego, czy mają wnuki, czy są samotni. A zieleńce, czy parkingi na samochody. Można powiedzieć i to, i to się przyda. A jak będzie z przydatnością za 20 lat? Trawnik zawsze zdążymy zabetonować, a założenie trawnika jest tańsze. Przywracanie terenu do pierwotnego stanu po zabetonowaniu sporo kosztuje. Potrzebna jest spora dawka zdroworozsądkowego myślenia. Trzeba pamiętać, że ilość zasobów jest stała. To ludzi przybywa.
W czasach nieograniczonego dostępu do wiedzy można się zastosować do wymyślonych już technik uzyskiwania sukcesu ku zadowoleniu większości. Osiąga się to poprzez:
• konsultacje społeczne
• dostęp do informacji publicznej
• referendum
• obywatelska inicjatywa ustawodawcza
• kontakt z radnym, prezydentem
• składanie wniosków, petycji
• pośrednie ciała przedstawicielskie
O tym wszystkim będą rozmawiali samorządowcy, działacze spoza rządowych organizacji i kilku przedsiębiorców, którzy przyjechali do Wrocławia. Prawie 250 osób.
W imieniu prezydenta Wrocławia gości przywitał Jacek Sutryk. Wrocław jest miastem spotkań oraz miejscem, gdzie głos mieszkańców jest ważny.
Kuba Wygnański opowiadał ciekawie i podkreślał, że jeśli chcesz, żeby cię usłyszeli, to musisz mówić. To ważne przesłanie. Narzekanie na onych w czterech ścianach do niczego nie prowadzi. Zarządzający muszą usłyszeć, czego lokalna społeczność oczekuje od decydentów.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023