Forum Praktyków Partycypacji we Wrocławiu

Forum Praktyków Partycypacji we Wrocławiu

Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego i Urzędem Miejskim we Wrocławiu zorganizowała kolejne już 5 Forum Praktyków Partycypacji we Wrocławiu.

Mądre słowa
Dla łatwiejszego zrozumienia, dlaczego to forum jest ważne dla mieszkańców i istotne dla wygodnego współżycia w mieście zakres spraw, którymi zajmuje się partycypacja obywatelska:
• zagospodarowanie przestrzenne
• komunikacja
• ekologia
• bezpieczeństwo
• wizja i przyszłość
• problemy społeczne (bieda, bezrobocie)
O, teraz wiadomo już, że to sprawy ważne dla wszystkich i dotyczą każdego z nas mieszkających w mniejszych lub większych skupiskach. Współdecydowanie o tym, jak mieszkamy i jak będziemy mieszkać w przyszłości.

Historia
Kluby i Rady Osiedli powinny informować władzę o problemach, a władza powinna przekazywać informację o swoich zamierzeniach. Okazało się, że te struktury nie wykazują się dostateczną aktywnością i nie docierają do mieszkańców w większych osiedlach. Rady Osiedli składające się najczęściej z emerytów zostały wtłoczone w ramy przepisów, okresowych zebrań, sprawozdań i przestały pełnić swoje ustawowe zadania, jakim jest kontakt i dyskusja co jest potrzebne w osiedlu. Młodzi i niecierpliwi, ale też lepiej wykształceni ludzie wytworzyli dodatkowe, niezależne od struktur inicjatywy do osiągania własnych celów. Tak właśnie powstały budżety obywatelskie.

Rząd czy samorząd
Jak zwał tak zwał, ważne by mądrze i ku zadowoleniu mieszkańców wydawał wspólne pieniądze z rocznego budżetu. Ile przeznaczyć na szkolnictwo, a ile na ławki w parku. Budować przedszkola, czy może kluby seniora. Domy dziennej opieki dla niepełnosprawnych, czy boiska dla młodzieży. Wszystko zależy od wieku zainteresowanych, od tego, czy mają wnuki, czy są samotni. A zieleńce, czy parkingi na samochody. Można powiedzieć i to, i to się przyda. A jak będzie z przydatnością za 20 lat? Trawnik zawsze zdążymy zabetonować, a założenie trawnika jest tańsze. Przywracanie terenu do pierwotnego stanu po zabetonowaniu sporo kosztuje. Potrzebna jest spora dawka zdroworozsądkowego myślenia. Trzeba pamiętać, że ilość zasobów jest stała. To ludzi przybywa.

Jak osiągnąć sukces
W czasach nieograniczonego dostępu do wiedzy można się zastosować do wymyślonych już technik uzyskiwania sukcesu ku zadowoleniu większości. Osiąga się to poprzez:
• konsultacje społeczne
• dostęp do informacji publicznej
• referendum
• obywatelska inicjatywa ustawodawcza
• kontakt z radnym, prezydentem
• składanie wniosków, petycji
• pośrednie ciała przedstawicielskie
O tym wszystkim będą rozmawiali samorządowcy, działacze spoza rządowych organizacji i kilku przedsiębiorców, którzy przyjechali do Wrocławia. Prawie 250 osób.

W imieniu prezydenta Wrocławia gości przywitał Jacek Sutryk. Wrocław jest miastem spotkań oraz miejscem, gdzie głos mieszkańców jest ważny.
Kuba Wygnański opowiadał ciekawie i podkreślał, że jeśli chcesz, żeby cię usłyszeli, to musisz mówić. To ważne przesłanie. Narzekanie na onych w czterech ścianach do niczego nie prowadzi. Zarządzający muszą usłyszeć, czego lokalna społeczność oczekuje od decydentów.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.