
Forum seniorów i lekarzy
We Wrocławiu, fundacja Wspierajmy Seniorów zorganizowała dwudniową konferencję. W pierwszym dniu warsztaty dla seniorów, w drugim, przeznaczonym dla lekarzy były wykłady i prelekcje.
Warsztaty
Fundacja Wspierajmy Seniorów, uważa, że aby skutecznie leczyć schorzenia wieku starszego, niezbędne są dwa elementy: aktualna wiedza i duże doświadczenie lekarzy oraz nieustająca edukacja prozdrowotna seniorów. Jak nauczać seniorów? Najlepiej w trakcie warsztatów. Licznie zgromadzeni a jeszcze aktywni seniorzy, mogli uczestniczyć czynnie w zajęciach i wykładach.
Spotkania z praktykami ratownikami były dla wielu zaproszonych na spotkanie bardzo pouczające. Jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej bez robienia sobie i ratowanemu krzywdy. Dla wielu osób było odkrywcze i zdecydowanie inne niż sceny pokazywane w filmach fabularnych. Zasada by ratujący czyjeś życie przy okazji niesienia pomocy nie znalazł się też w sytuacji zagrożenia, jest naczelna, pouczał słuchaczy doświadczony w ratowaniu ludzkiego życia, lekarz- ratownik z kilkudziesięcioletnim stażem.
Komitet honorowy
Tuzy polskiej medycyny udzieliły swojego wsparcia i poświęciły czas by rozmawiać o medycznych problemach w utrzymaniu osób starszych w stabilnym dobrostanie. Konferencje zaszczycili swoją obecnością rektorzy, profesorowie znani z działalności dydaktycznej i mediów, przedstawiciele władzy.
Firmy promujące badania
Liczne firmy nastawione na pomaganie seniorom zainstalowały swoje stanowiska na warsztatach i reklamowały usługi. Można było się dowiedzieć w rozmowie z przedstawicielami firm, czym są dermokosmetyki i jakie odżywki stosować w przypadkach, gdy nie można odżywiać chorych w sposób tradycyjny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przyrządy mierzące stan nawilżenia skóry, czy zmarszczki. Hitem był przyrząd oceniający stan układu ruchowego. Spora kolejka ustawiła się, by zmierzyć skład swojego ciała i ocenić proporcje ilości tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej. Zwykle wychodziło, że mamy nadmiar tkanki tłuszczowej. To widać zresztą gołym okiem.
Można było połaskotać robota i pobawić się z nim w naukę obcego języka. To stanowisko skupiło licznie wolontariuszy, którzy czuwali nad bezpieczeństwem seniorów, służyli pomocą i opiekowali się zagubionymi w zgiełku.
Wolontariusze
Cudownie opiekowali się seniorami liczni wolontariusze, studenci z Akademii Medycznej. Mierzyli ciśnienie, sprawdzali poziom cukru i można było sobie z młodymi porozmawiać. To ostatnie jest najcenniejsze.
Dzień drugi
W drugim dniu, przeznaczonym dla lekarzy, pojawiły się firmy farmaceutyczne z nowymi specyfikami dla osób narażonych na choroby cywilizacyjne. Odbyły się także specjalistyczne wykłady i dyskusje.
Przybywa ludzi w wieku 60+ i przybywa także lekarzy, którzy zajmują się opieką nad coraz liczniejszą grupa społeczną. Trzeba pamiętać, że grupa osób powyżej sześćdziesiątego roku życia stanowi w Polsce już ponad 30% społeczeństwa.
PS. W rozmowie z twórcą robotów uzyskałem zapewnienie, że nie zamierzają produkować elektronicznych opiekunów dla ludzi w podeszłym wieku. Odetchnąłem z ulgą.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023