Forum seniorów i lekarzy

Forum seniorów i lekarzy

We Wrocławiu, fundacja Wspierajmy Seniorów zorganizowała dwudniową konferencję. W pierwszym dniu warsztaty dla seniorów, w drugim, przeznaczonym dla lekarzy były wykłady i prelekcje.

Warsztaty
Fundacja Wspierajmy Seniorów, uważa, że aby skutecznie leczyć schorzenia wieku starszego, niezbędne są dwa elementy: aktualna wiedza i duże doświadczenie lekarzy oraz nieustająca edukacja prozdrowotna seniorów. Jak nauczać seniorów? Najlepiej w trakcie warsztatów. Licznie zgromadzeni a jeszcze aktywni seniorzy, mogli uczestniczyć czynnie w zajęciach i wykładach.
Spotkania z praktykami ratownikami były dla wielu zaproszonych na spotkanie bardzo pouczające. Jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej bez robienia sobie i ratowanemu krzywdy. Dla wielu osób było odkrywcze i zdecydowanie inne niż sceny pokazywane w filmach fabularnych. Zasada by ratujący czyjeś życie przy okazji niesienia pomocy nie znalazł się też w sytuacji zagrożenia, jest naczelna, pouczał słuchaczy doświadczony w ratowaniu ludzkiego życia, lekarz- ratownik z kilkudziesięcioletnim stażem.

Komitet honorowy
Tuzy polskiej medycyny udzieliły swojego wsparcia i poświęciły czas by rozmawiać o medycznych problemach w utrzymaniu osób starszych w stabilnym dobrostanie. Konferencje zaszczycili swoją obecnością rektorzy, profesorowie znani z działalności dydaktycznej i mediów, przedstawiciele władzy.

Firmy promujące badania
Liczne firmy nastawione na pomaganie seniorom zainstalowały swoje stanowiska na warsztatach i reklamowały usługi. Można było się dowiedzieć w rozmowie z przedstawicielami firm, czym są dermokosmetyki i jakie odżywki stosować w przypadkach, gdy nie można odżywiać chorych w sposób tradycyjny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przyrządy mierzące stan nawilżenia skóry, czy zmarszczki. Hitem był przyrząd oceniający stan układu ruchowego. Spora kolejka ustawiła się, by zmierzyć skład swojego ciała i ocenić proporcje ilości tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej. Zwykle wychodziło, że mamy nadmiar tkanki tłuszczowej. To widać zresztą gołym okiem.

Roboty
Można było połaskotać robota i pobawić się z nim w naukę obcego języka. To stanowisko skupiło licznie wolontariuszy, którzy czuwali nad bezpieczeństwem seniorów, służyli pomocą i opiekowali się zagubionymi w zgiełku.

Wolontariusze
Cudownie opiekowali się seniorami liczni wolontariusze, studenci z Akademii Medycznej. Mierzyli ciśnienie, sprawdzali poziom cukru i można było sobie z młodymi porozmawiać. To ostatnie jest najcenniejsze.

Dzień drugi
W drugim dniu, przeznaczonym dla lekarzy, pojawiły się firmy farmaceutyczne z nowymi specyfikami dla osób narażonych na choroby cywilizacyjne. Odbyły się także specjalistyczne wykłady i dyskusje.
Przybywa ludzi w wieku 60+ i przybywa także lekarzy, którzy zajmują się opieką nad coraz liczniejszą grupa społeczną. Trzeba pamiętać, że grupa osób powyżej sześćdziesiątego roku życia stanowi w Polsce już ponad 30% społeczeństwa.

PS. W rozmowie z twórcą robotów uzyskałem zapewnienie, że nie zamierzają produkować elektronicznych opiekunów dla ludzi w podeszłym wieku. Odetchnąłem z ulgą.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.