Geriatria w Polsce – dane ministerstwa

Geriatria w Polsce – dane ministerstwa

Nasze społeczeństwo się starzeje, dlatego przybywa osób, które wymagają podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej. W Polsce mamy 417 lekarzy geriatrów. To wciąż niewystarczająco, ale – jak informuje Ministerstwo Zdrowia – ich liczba systematycznie rośnie.

Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie, a zmiany demograficzne wymagają zmian w systemie ochrony zdrowia. Seniorzy cierpią na wiele chorób współistniejących, a w konsekwencji przyjmują różne leki, które mogą wchodzić ze sobą w interakcje i szkodzić zdrowiu lub zagrażać życiu. Dlatego tak ważny jest rozwój geriatrii, czyli interdyscyplinarnej opieki medycznej.

Geriatria w Polsce

Aby zwiększyć w Polsce liczbę geriatrów, podjęto działania zachęcające lekarzy do wybierania tej specjalizacji. Od 2003 r. geriatria jest dziedziną priorytetową, co oznacza większe wynagrodzenie dla osób, które zdecydowały się specjalizować w geriatrii w trybie szkolenia rezydenckiego. Specjalizację z geriatrii wybierają jednak najczęściej lekarze posiadający już tytuł specjalisty w innej dziedzinie medycyny, co oznacza, że realizują krótszy program szkolenia w trybie pozarezydenckim.

Według danych Ministerstwa Zdrowia od 2008 r. liczba lekarzy pediatrów się podwoiła. Aktualnie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z geriatrii są 173 osoby, z czego 48 osób realizuje szkolenie w trybie rezydentury, a 125 – w trybie pozarezydenckim. Liczba rezydentur jest uzależniona od liczby wniosków wojewodów i konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii.

Ocena geriatryczna pacjenta

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 toczą się prace nad schematem opieki geriatrycznej, która ma usprawnić diagnostykę i leczenie starszych pacjentów. Ministerstwo Zdrowia planuje przedstawić zalecany sposób realizacji procedury oceny geriatrycznej pacjenta po 60. roku życia na oddziałach szpitalnych, poprzedzone pilotażem i działaniami edukacyjnymi skierowanymi do personelu medycznego w szpitalach, zaangażowanego w realizację procedury. Nadal trwają też prace nad propozycjami świadczeń gwarantowanych z zakresu geriatrii: diagnostyki otępienia z Całościową Oceną Geriatryczną w ramach procedury leczenia jednego dnia, Geriatrycznych Zespołów Konsultacyjnych, rehabilitacji geriatrycznej stacjonarnej.

 


Geriatria w Polsce – zapraszamy również do wywiadu z lekarzem geriatrą – dr n. med. Edytą Karasek.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.