
Geriatria w Polsce – dane ministerstwa
Spis Treści
Nasze społeczeństwo się starzeje, dlatego przybywa osób, które wymagają podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej. W Polsce mamy 417 lekarzy geriatrów. To wciąż niewystarczająco, ale – jak informuje Ministerstwo Zdrowia – ich liczba systematycznie rośnie.
Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie, a zmiany demograficzne wymagają zmian w systemie ochrony zdrowia. Seniorzy cierpią na wiele chorób współistniejących, a w konsekwencji przyjmują różne leki, które mogą wchodzić ze sobą w interakcje i szkodzić zdrowiu lub zagrażać życiu. Dlatego tak ważny jest rozwój geriatrii, czyli interdyscyplinarnej opieki medycznej.
Geriatria w Polsce
Aby zwiększyć w Polsce liczbę geriatrów, podjęto działania zachęcające lekarzy do wybierania tej specjalizacji. Od 2003 r. geriatria jest dziedziną priorytetową, co oznacza większe wynagrodzenie dla osób, które zdecydowały się specjalizować w geriatrii w trybie szkolenia rezydenckiego. Specjalizację z geriatrii wybierają jednak najczęściej lekarze posiadający już tytuł specjalisty w innej dziedzinie medycyny, co oznacza, że realizują krótszy program szkolenia w trybie pozarezydenckim.
Według danych Ministerstwa Zdrowia od 2008 r. liczba lekarzy pediatrów się podwoiła. Aktualnie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z geriatrii są 173 osoby, z czego 48 osób realizuje szkolenie w trybie rezydentury, a 125 – w trybie pozarezydenckim. Liczba rezydentur jest uzależniona od liczby wniosków wojewodów i konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii.
Ocena geriatryczna pacjenta
W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 toczą się prace nad schematem opieki geriatrycznej, która ma usprawnić diagnostykę i leczenie starszych pacjentów. Ministerstwo Zdrowia planuje przedstawić zalecany sposób realizacji procedury oceny geriatrycznej pacjenta po 60. roku życia na oddziałach szpitalnych, poprzedzone pilotażem i działaniami edukacyjnymi skierowanymi do personelu medycznego w szpitalach, zaangażowanego w realizację procedury. Nadal trwają też prace nad propozycjami świadczeń gwarantowanych z zakresu geriatrii: diagnostyki otępienia z Całościową Oceną Geriatryczną w ramach procedury leczenia jednego dnia, Geriatrycznych Zespołów Konsultacyjnych, rehabilitacji geriatrycznej stacjonarnej.
Geriatria w Polsce – zapraszamy również do wywiadu z lekarzem geriatrą – dr n. med. Edytą Karasek.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021