Gospel, czyli Dobra Nowina

Gospel, czyli Dobra Nowina

Muzyka, która doskonale nadaje się do wyrażania wdzięczności, nadziei, uwielbienia, zachwytu. Muzyka, która jest zarazem prosta i wzniosła, niekiedy daleka kulturowo, a jednocześnie bliska sercom na całym świecie. Muzyka, która łączy ważny przekaz z radosnym brzmieniem i porywa do tańca. Gospel.

 

Potrzeba przekazywania swoich emocji oraz wyrażania siebie poprzez sztukę drzemie w człowieku od zawsze, bez względu na szerokość geograficzną, warunki życia, płeć, wiek czy wykształcenie. To, co odróżnia gospel od pozostałych nurtów muzyki chrześcijańskiej, to przede wszystkim radosna dynamika. Ta muzyka porywa do tańca, wyzwala pozytywne emocje. Gospel to muzyka dla wszystkich – proste słowa i chwytliwe melodie pozwalają w szybkim tempie włączyć się do śpiewania. To doskonały sposób na pozbycie się kompleksów, a także na aktywizację osób w każdym wieku.

Gospel nad Wisłą
Gospel powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XIX wieku jako mieszanka muzyki przywiezionej przez Afrykańczyków oraz muzyki chrześcijańskiej. W Polsce gospel zaczął rozwijać się w końcu lat 90. Jeden z pierwszych krajowych chórów gospel – Kraków Gospel Choir – rozpoczął działalność w 1999 roku. Założycielką i pierwszą dyrygentką była Lea Kjeldsen, Dunka, która od prawie dwudziestu lat mieszka w Krakowie i zaszczepia swoją miłość do tej muzyki w kolejnych sercach. Osoby prowadzące chór pełnią bardzo ważną funkcję. To do ich zadań należy „rozruszanie” śpiewających tak, aby mogli w pełni dać się ponieść muzyce. Koncerty gospel to prawdziwie magiczne chwile. Członkowie chórów mają wtedy okazję zobaczyć, jak ich radość i zaangażowanie zdobywają serca publiczności.
Obecnie w Polsce działa już kilkadziesiąt chórów oraz kilka stowarzyszeń, które organizują różnorakie wydarzenia artystyczne promujące muzykę gospel – koncerty, warsztaty i festiwale. W Krakowie największym wydarzeniem jest międzynarodowy Festiwal 7xGospel, od kilku lat organizowany w październiku przez Stowarzyszenie Gospel. W roku 2008 w Krakowie, z inicjatywy Stowarzyszenia Gospel, rozpoczął działalność międzypokoleniowy chór Grodzka Gospel. Śpiewają w nim osoby bardzo zróżnicowane pod względem wieku, sprawności fizycznej oraz umiejętności muzycznych. Natomiast od roku 2013 w Miechowie, przy Centrum Kultury i Sportu, działa Miechowski Chór Gospel, w którym śpiewają sami seniorzy.

Dla każdego
Gospel jest muzyką międzypokoleniową, integrującą. W jednym zespole mogą śpiewać seniorzy i osoby młodsze. Nie do przecenienia są też zdrowotne zalety śpiewania w chórze. Śpiew redukuje stres i poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia system immunologiczny, poprawia wydolność oddechową, poprawia poczucie rytmu, zmniejsza odczuwanie bólu. Promuje też społeczną integrację, motywuje i wzmacnia wewnętrznie, przywołuje pozytywne wspomnienia. Badania przeprowadzone przez naukowców z Oxford Brookes University wykazały, że śpiewanie w chórze jest bardzo korzystne dla psychicznego samopoczucia. Członkowie chórów są mocno zżyci z innymi śpiewakami, określali chóry jako „jednoczące” i „będące ważną częścią życia”. Chór daje silne poczucie przynależności – to efekt tworzenia muzyki za pomocą kilku odrębnych głosów. Może na to też mieć wpływ wspólne poruszanie i oddychanie. Poza tym przynależność do chóru może być czynnikiem wpływającym na pozytywne postrzeganie rzeczywistości. Dodatkową korzyścią jest fakt, że w polskich chórach gospel część repertuaru jest w języku angielskim, co sprawia, że seniorzy zdobywają nowe umiejętności językowe lub mają możliwość zastosować w praktyce język, który już dawniej poznali. Konieczność wykonywania rytmicznych ruchów całym ciałem, klaskania w rytm, reagowania na gesty dyrygenta jest doskonałym ćwiczeniem refleksu, koordynacji ruchowej i wzrokowej. Publiczny występ to emocje i wyzwanie. A potem pozostaje satysfakcja i piękne wspomnienia.

Warsztaty gospel dla seniorów
Zapraszamy krakowskich seniorów do wspólnego śpiewania gospel! Najbliższa okazja to projekt przygotowywany przez Stowarzyszenie Gospel przy współpracy z Krakowskim Centrum Seniora pt. „Nowa Huta E-MOTION – emocje i poruszenie, czyli gospel w Nowej Hucie” finansowany z programu FIO Małopolska Lokalnie. W ramach projektu przewidziane jest też zorganizowanie dwóch koncertów z udziałem uczestników zajęć. Warsztaty gospel dla seniorów rozpoczną się 7 października o godz. 10.00 w Nowej Hucie, os. Centrum C10. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września w siedzibie Krakowskiego Centrum Seniora w godzinach dyżurów lub pod numerem telefonu 663 805 204. Szczegółowe informacje można również uzyskać dzwoniąc do Stowarzyszenia Gospel pod nr tel. 609 413 202.

Źródło: Czerwony Portfelik Senior, wydanie: Kraków wrzesień-październik 2014

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds