Grecki kryzys a wakacje. Czy Euro podrożeje?

Grecki kryzys a wakacje. Czy Euro podrożeje?

Grecy staną przed wyborem, za czy przeciw reformą. Decyzja może mieć wpływ nie tylko na sytuację w kraju, ale także na całą Unię Europejską oraz notowania euro. Z tej waluty często korzystamy w czasie wakacyjnych wyjazdów. Czy to oznacza, że za Euro możemy zapłacić więcej i wypoczynek będzie droższy?

– Zmienność na rynku walutowym nie jest taka duża jak można byłoby się tego obawiać. Inwestorzy reagują spokojniej na to, co się dzieje w Grecji. Sądzę, że nadal jest bardzo duża wiara w to, że to porozumienie jednak będzie – mówi Marek Rogalski, główny analityk walutowy BOŚ Banku.

Przypomnijmy 30 czerwca minął termin na zapłacenie przez Grecję pieniędzy. Kraj nazwano nawet bankrutem, ale jak na razie nic złego dla rynku się nie stało. Wydaje się, że inwestorzy czekają na niedzielne referendum. Czas na rozmowy i decyzje jest do 20 lipca. Wtedy Grecy muszą zapłacić ponad 3,5 mld euro do Banku Centralnego w Europie.

– To jest kwota, której nie zapłacą i wtedy Europejski Bank Centralny może stwierdzić, że nie będzie już wspierał greckich banków. Rzeczywiście wtedy zacząłby się prawdziwy chaos – mówi Marek Rogalski

– Ja jestem optymistą i nie sądzę, że dojdzie do zawirowania w Grecji i na walutach nie będzie większych wahań. – dodaje

Źródło: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.