Grupa Krakowska 1932 – 1937

Grupa Krakowska 1932 – 1937

W Pawilonie Czterech Kopuł została otwarta wystawa niepokornych plastyków z okresu międzywojennego. Zachwycony i zapatrzony w nowopolską twórczość Kraków nie ścierpiał fermentu i wywalił z Akademii grupę studentów o socjalistycznych ciągotach.

Hafciarka, fot.J.Dudzik

Na wystawie zobaczymy około 300 prac, głównie oprawionych w ramki obrazków. Jest kilka rzeźb Mari Jaremy. Rysunki, karykatury, obrazki olejne zostały zebrane z kilkunastu polskich muzeów, galerii i zbiorów rodzinnych. To właściwie jedyna okazja dla wrocławian, by w jednym miejscu obejrzeć prace wszystkich członków Grupy Krakowskiej. Później już tylko w katalogu będzie można porównywać różnice warsztatowe, a to nie to samo.

W Pawilonie nowość. Przy niektórych pracach zostały zamontowane reliefy dla osób ociemniałych i niedowidzących. Jest również wykonany w tej samej technice oraz wypukłymi ćwiekami zostały wyznaczone główne ciągi komunikacyjne. Muzeum sztuki współczesnej otwiera się jeszcze bardziej na osoby z niepełnosprawnościami.

Wystawie Grupa Krakowska 1932 – 1937 będzie towarzyszyło sporo działań edukacyjnych, warsztatów, wykładów. Wszystkie oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu prowadzą zajęcie i warsztaty dla różnych grup wiekowych. Szczegóły znajdzie w zakładce Edukacja na stronie Muzeum. W księgarni i kasach można kupić gadżety, katalogi, plakaty. Warto zajrzeć w poszukiwaniu nietypowych prezentów.

M.Jarema, fot.J.Dudzik

Wystawa Grupa Krakowska 1932 – 1937 będzie dostępna we Wrocławiu do 31 marca 2019 roku, a później pojedzie do Krakowa. Czy tam także wzbudzi emocje?

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1, Wrocław
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.