Halka w operze

Halka w operze

Wrocławski teatr operowy zaprasza na nową premierę. Dyrektor Nałęcz-Niesiołowski postanowił zainaugurować Rok Moniuszkowski go ciut wcześniej, właśnie Halką.

Także Halką zaczynano w gruzach Wrocławia po wojnie krzewić polską kulturę. Już 8 września 1945 roku na polecenie nowej władzy, na Ziemiach Odzyskanych został wystawiony prawdziwie polski utwór z przesłaniem politycznie i społecznie słusznym. Kultura wcześniej dostępna tylko dla bogatych elit teraz z nastaniem władzy robotniczo-chłopskiej miała być dostępna dla mas. W roli Jontka wystąpił ówczesny dyrektor teatru, wybitny polski tenor Stanisław Drabik.

Zachwycają się melomani, znawcy włoskiego belcanto, że na ulicy, na włoskich targach można usłyszeć sprzedawców i robotników śpiewających arie z oper. Nie musimy im zazdrościć, Moniuszko idealnie się nadaje do śpiewania w czasie ogródkowego grilla suto podlanego piwem Takie hej Halino, hej dziewczyno, czy będziesz moja? – idealnie wpisuje się imprezy integracyjne. Przecież to przebój dla tych, co potrafią cokolwiek zaśpiewać.

Teatry operowe w Europie były budowane dla wyższych sfer. To tam możni tego świata, mieli swoje loże, do których zapraszali znajomych. Spektakle mogły być nieco dłuższe i z większą ilością antraktów, by był czas porozmawiać z divą w jej garderobie i przy okazji obdarować ją bransoletką wysadzaną diamentami. Divy operowe kochają bransoletki do tej pory, gorzej z darczyńcami. Można było porozmawiać o balerinach w męskim gronie. Damy zachwycały się tenorami i bogatym wyposażeniem teatralnego foyer, lustra, złocenia, kryształowe żyrandole i kinkiety dodawały operowym wnętrzom szyku. Dla takiego towarzystwa spektakle operowe miały wspaniałą oprawę aktorką i muzyczną. Duża orkiestra, balet, świetne bogate kostiumy, a w antrakcie szampan i petit fours. Treść zwana libretto powinna być egzotyczna, wzruszająca, zaprawiona sporą dawką nieszczęśliwej miłości. Historia opisana przez Włodzimierza Wolskiego idealnie wpisywała się w kanon opery. W internetowej bibliotece Polona znajdziecie skan libretta Halki z 1858 roku. Elita oczywiście sama tez muzykowała, więc przeboje mogły być bardziej skomplikowane muzycznie.
Z muzycznych szlagierów spektaklu to oczywiście Szumią jodły na gór szczycie i mazur.

kostiumy fot.J.Dudzik

Nową inscenizację „Halki” na scenie Opery Wrocławskiej miała przygotować Irina Brook, jednak w ostatnim momencie zastąpiła ją Grażyna Szapołowska. To debiut naszej wybitnej aktorki w roli reżysera spektaklu operowego. Kostiumy też raczej w bieli utrzymane z dodatkiem czarnego. Debiutująca w teatrze muzycznym pani reżyser nie chciała zdradzać szczegółów na konferencji prasowej, ale z tego, co mówiła to raczej będzie zaakcentowany wątek nieszczęsnej porzuconej przez jaśnie pana góralskiej dziewczyny, a nie kolorowe pańskie i bogate życie polskiej szlachty. Zaprezentowane kostiumy też zdają się o tym świadczyć, a niespodzianką ma być taniec szczurów, takich teatralnych, a nie takich prawdziwych. Mogłoby się wydawać, że czasy siermiężnych wystawień skończyły się wraz z upadkiem przewodniej siły narodu. Jak będzie tym razem, dowiemy się podczas premiery 14 grudnia.

Kinową wersję przedwojennej ekranizacji Halki znajdziecie na YouTube, www.youtube.com/watch?v=AzlYOImKkfc więc po wrocławskim spektaklu będziecie mogli porównać, kto lepiej zaprezentował się w roli Jontka Władysław Ladis, czy Jury Horodecki z Białorusi. Halki będą aż trzy, możecie posłuchać wykonania Joanny Zawartko, bądź Natalii Rubiś lub Anny Lichorowicz, więc przy zakupie biletów sprawdzajcie, kto zaśpiewa.
Premiera 14,15 grudnia.

Kolędy w operze
Dla śpiewających rodzin opera organizuje konkurs. Jeśli nie macie zamiaru nurzać się w kulturze góralskiej, to możecie czynnie uczestniczyć w operowym śpiewaniu kolęd. Śpiewające rodziny mogą się popisywać na 2 turnieju śpiewaczym 16 grudnia o 15:00, obowiązują zgłoszenia turniej@opera.wroclaw.pl
Więcej na stronie www.opera.wroclaw.pl/1/docs/Regulamin%202.%20Turnieju%20%C5%9Apiewaj%C4%85cych%20Rodzin%20PL.pdf

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )