Henry Moore we Wrocławiu

Henry Moore we Wrocławiu

W Pawilonie Czterech Kopuł została przygotowana wystawa rzeźb giganta rzeźby XX wieku Henry’ego Moore’a. To duże wydarzenie, podkreślała na konferencji prasowej kurator wystawy Barbara Banaś.

Rzeźby z dziurami

Podróż po Polsce rzeźby pana Moore’a zaczęły od Orońska. Tam w Centrum Rzeźby Polskiej wystawa była prezentowana do września. Teraz rzeźby przyjechały do Wrocławia i już wzbudzają zainteresowanie. Przed Pawilonem Czterech Kopuł spotkałem turystów z Niemiec, którzy pytali: Co to za rzeźby? Czyżby Moore? Oryginały? O! Tournée po Polsce wystawa zakończy w Krakowie, w Muzeum Narodowym, ale to dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku. Na razie cieszymy się „dziurami” we Wrocławiu.

Wcześniej
Gdy w 1959 roku do Polski zawitały po raz pierwszy ażurowe, biomorficzne bryły Henry’ego Moore’a, powiało zachodem. Do zamkniętego kraju takiego, jakim teraz jest Korea Północna, szarego, pełnego etosu pracy i niekończących się narad zza żelaznej kurtyny przyjechały dziwne rzeźby. Stanisław Jerzy Lec napisał aforyzm: „Twórcą dziur jest Henry Moore”. Inni rymowali „Słynna dziura Henry Moore”. Za całym zamieszaniem stało British Council, które wykorzystywało jego twórczość do uprawiania dyplomacji. We wrocławski Starym Ratuszu można było oglądać jedną z rzeźb.

Fundacją Henry’ego Moore’a
Dorobek artysty, rysunki, rzeźby, tkaniny został objęty kuratelą fundacji jego imienia. To przyjęty sposób na chronienie dorobku artystycznego. Mają swoje fundacje César Manrique, Picasso, Miro. Tak rodziny, przyjaciele, fani artysty dbają, by pamięć o wybitnym artyście nie zaginęła. U nas jeszcze nie dorobiliśmy się takiego podejścia do twórczości wybitnych artystów. Łożymy na utrzymanie z podatków.

Wystawa
W Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu od 29 września do 23 stycznia 2019 roku a w Muzeum Narodowym w Krakowie — od 21 lutego do 30 czerwca 2019 roku. Przed Pawilonem zobaczycie ustawione 4 rzeźby i jeśli Was zaciekawią, wejdziecie do środka. Warto.

Pamiętacie, ulgowy bilet roczny do Muzeum Narodowego, Pawilonu Czterech Kopuł i Muzeum Etnograficznego kosztuje tylko 100 złotych.
Wystawa jest organizowana we współpracy z Fundacją Henry’ego Moore’a w Herfordshire (Wlk. Brytania).

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.