
Hydropolis – wszystko o wodzie
Na początku grudnia we Wrocławiu zostanie udostępnione do zwiedzania i edukowania Hydropolis, nowa atrakcja miasta. Zabytkowy zbiornik z 1893 roku został wyposażony w nowoczesne urządzenia audiowizualne i będzie pełnił rolę centrum edukacji o wodzie.
Ilość wody na Ziemi jest właściwie niezmienna od milionów lat. Szacuje się, że w ciągu roku na Ziemię opada z kosmosu zaledwie 40 tysięcy ton pyłów z czego część może być lodem. Kula złożona z ziemskiej wody miałaby średnicę 1300 km, co przy średnicy globu równej 12 tysięcy kilometrów jest wartością znikomą. Ziemska woda w większości jest słona. Słodkiej wody jest zaledwie tyle, co w kulce o średnicy 56 km. A przecież bez wody nie ma życia. Dlatego tak ważne jest, by poznać i zrozumieć jej istotę. W Hydropolis można zobaczyć i zrozumieć procesy, w których woda bierze udział – od funkcji pełnionych w ludzkiej komórce, aż po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi.
Na wystawie można obejrzeć replikę batyskafu Trieste II, który dotarł na dno Rowu Mariańskiego, plansze i ekrany multimedialne z fauną głębin. Można zobaczyć bogate ekosystemy raf koralowych oraz techniki kamuflażu i poznać różnorodność wodnego życia – od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody po olbrzymie kałamarnice i wielkie ssaki morskie.
Dla najmłodszych przygotowane zostały multimedialne gry, w których będzie moża pobawić się z delfinami, zadbać o czystość raf koralowych oraz odkryć mityczne potwory wodne.
Na terenie całej wystawy zorganizowana jest Hydropedia – zbiór powstałych specjalnie na potrzeby Hydropolis artykułów popularnonaukowych. Teksty specjalistów omawiają i rozszerzają tematykę przekazywaną na wystawie. Dzięki specjalnej funkcji można je otrzymać na swój adres e-mail.
Woda to 60%- 70% masy ciała każdego człowieka. Na wystawie poznajemy funkcje, jakie pełni w organizmie. Od zarania dziejów wszystkie cywilizacje rozwijały się w sąsiedztwie wody i budowały urządzenia do jej przesyłania. W Hydropolis zobaczymy repliki wodnych wynalazków, zegar wodny i śrubę Archimedesa. Są także wydrukowane w 3D modele statków, od starożytnych po dzisiejsze wielkie kontenerowce. Zwiedzanie kończy się obrazem z pustyni, to przesłanie, aby mądrze gospodarować zasobami wody.
Ceny wody będą rosły, to nieuniknione. Zasoby wody w Polsce na jednego mieszkańca ocenia się na 1500 m3 rocznie, to zaledwie 36% średniej europejskiej. Musimy oszczędzać wodę i nauczyć się lepszego nią gospodarowania.
Jak oszczędzać wodę na co dzień? Oto kilka rad:
– zmywarka zużywa mniej wody niż mycie pod kranem. Sprawdź, czy program wstępne płukanie poprawia czystość mytych naczyń. Rezygnacja z tej funkcji pozwala rocznie zużyć aż o 24 m3 wody mniej, a to jest 240 złotych
– owoce i warzywa myjemy w misce, a nie pod bieżącą wodą, a wodę po myciu możemy przeznaczyć do podlewania roślin
– warzywa gotujemy na parze, zdrowsze jedzenie, szybsze gotowanie i oszczędności
– żywność rozmrażamy w lodówce, a nie w garnku napełnionym wodą, oszczędzamy także energię elektryczną
– podczas mycia zębów zakręcajmy kurek z wodą. Tą drogą ucieka około 6-10 litrów wody w ciągu minuty.
– do kąpieli w wannie trzeba zużyć 115-150 litrów wody, tymczasem kiedy bierzemy prysznic, możemy zaoszczędzić nawet ponad 100 litrów wody! Starajmy się też skracać kąpiel pod prysznicem – w 10 minut zużyjemy 30-40 litrów wody, a w pięć minut – 15-20 litrów.
Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 28 września, 2023
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 28 września, 2023
- „Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 27 września, 2023