
I Rocznica otwarcia Afrykarium
Wrocławskie ZOO świętuje pierwszą rocznicę otwarcia Afrykarium. Tak to już od roku największą atrakcją Wrocławia jest wizyta w ogrodzie zoologicznym, a szczególnie w pawilonie prezentującym różne ekosystemy afrykańskie.
Oczywiście na urodziny przybyli oficjele miejscy, ale największą radość sprawiły dzieci, które odśpiewały „Sto lat”. A dzieciom, jak to na urodzinach przypadł do smaku tort, specjalny w kształcie świętującego roczek pawilonu.
Dyrektor Ratajszczak z dumą opowiadał o frekwencji i jest się czym chwalić. W tym roku ogród odwiedziło już prawie dwa miliony zwiedzających. To największa atrakcja Wrocławia. Od czasu uruchomienia Afrykarium wzrosła ilość pasażerów w pociągach i samolotach, którzy deklarują, że jadą do Wrocławia zwiedzać ogród zoologiczny – ponad 86% zwiedzających to przyjezdni.
Jak opowiadał dyrektor Ratajszczak – dzięki Afrykarium wrocławskie ZOO znalazło się w pierwszej piątce największych ogrodów w Europie. Najwięcej odwiedzających ma placówka w Pekinie, 6 milionów.
Ogrody zoologiczne w naszej strefie klimatycznej zawsze odczuwały spadek odwiedzających w okresie jesienno – zimowym. Uruchomienie Afrykarium zmieni ten trend. Ogród jest równie interesujący latem i zimą, bo przecież oglądanie bajecznie kolorowych ryb, parna atmosfera Afryki, rekiny pływające nad głową są atrakcyjne przez cały rok. Oprócz Afrykarium można sprawdzić jak wygląda Pawilon Madagaskaru, a w Terrarium podziwiać motyle i gady.
– Dla osób o refleksyjnym charakterze informacja, ZOO buduje nowy pawilon, w którym nie będzie zwierząt, będą za to informacje ekologiczne o wpływie CO2 na globalne ocieplenie, co jest równoznaczne z wymieraniem gatunków. W zgodzie ze światowymi tendencjami, ogrody zoologiczne zmieniają się z placówek pokazujących zwierzęta, jako ciekawostki przyrodnicze, w placówki edukacyjne pokazujące biologię zwierząt i zasady współżycia w ekosystemie. Dlatego nie zdziwcie się, jak zobaczycie w basenie dla hipopotamów wodę z resztkami odchodów tych zwierząt, tak ma być. Odchodami żywią się pozyskane niedawno z Niemiec rybki, a na te rybki polują ptaszki. Podstawowym zadaniem ogrodów zoologicznych jest pomoc w przetrwaniu zagrożonych gatunków. Na świecie pozostał tylko jeden samiec nosorożca białego północnego i gatunek ten jest bliski wyginięcia. Zwierzęta które znajdują się w ZOO już nie są odławiane w ich naturalnym środowisku. To zwierzęta wyhodowane w ogrodach zoologicznych i wymieniane pomiędzy ogrodami zoologicznymi w celu zachowania puli genowej, w celu zachowania zdrowej populacji. Tak ma wyglądać nowoczesne ZOO. – mówił na konferencji prasowej dyrektor Ratajszczak.
– Mamy służyc ochronie gatunków, mamy pokazywać ekosystem, a nie pojedyncze egzemplarze zwierząt za kratą. A odwiedzając ZOO przyczyniasz się do ochrony zagrożonych gatunków i warto o tym pamiętać – dodaje.
Kolekcja zwierząt we Wrocławiu jest ogromna, trzecia w Europie. Naprawdę jest co podziwiać. Wrocławski ogród zoologiczny to nie tylko teren z egzotycznymi i rodzimymi zwierzętami, to także ogromne zaplecze gastronomiczne. Można posilić się małym „conieco” zarówno na statku w Afrykarium jak i w innych pięciu stałych i sezonowych restauracjach. Niektóre z nich organizują także imprezy okolicznościowe.
Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016