II Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie

II Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie

Studenci mają Juwenalia, a seniorzy Senioralia. Na początku czerwca odbędzie się prawdziwe, trzydniowe święto, podczas którego seniorzy zaprezentują wszystkim krakowianom swoje umiejętności w zakresie sportu, muzyki, teatru, literatury i innych sztuk. 

Senioralia są świetną okazją, aby nie tylko pokazać swoje zdolności, ale również by stać się inspiracją dla innych, którzy – być może – chowają swoje talenty do szuflady. Uczestnictwo w Senioraliach to również możliwość spotkania swoich rówieśników. Rozmów, śmiechu i wspólnej zabawy.

W dniach 5 – 7 czerwca odbędą się w Krakowie II Ogólnopolskie Senioralia. Barwny marsz wokół Rynku, pokaz mody, występy artystyczne, zajęcia sportowe, bezpłatne badania lekarskie – to tylko niektóre atrakcje tegorocznego, trzydniowego święta. Seniorzy przejmą od Prezydenta Krakowa klucze do miasta i będą bawić się tak jak studenci.

– Studenci bawią się na Juwenaliach, a my chcemy po raz kolejny zaprosić seniorów na Senioralia. Środowisko osób starszych jest, wbrew stereotypom, grupą bardzo aktywną, o wielkiej energii, ale też mądrości i doświadczeniu życiowym. Mam nadzieję, że właśnie Senioralia staną się okazją do uwolnienia tej pozytywnej energii i pokazania wszystkim krakowianom radosnej twarzy „jesieni życia” – mówi Anna Okońska-Walkowicz, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, jedna z inicjatorek wydarzenia

Tegoroczne Senioralia składać się będą z trzech części: 5 czerwca (piątek) w południe na pl. Szczepańskim odbędzie się wernisaż wystaw „Moja babcia, mój dziadek” oraz „Twórczość seniorów”. Tego samego dnia, na pl. Szczepańskim, od godz. 11.30 do godz. 18.00 zaplanowano: turniej szachowy seniorów, zajęcia żeglarskie, warsztaty Nordic Walking, pokaz Klubu Aktywnych Seniorek, ćwiczenia z hoola hop w wykonaniu uczestników Klubu Sprawnego Seniora, pokazy tai chi oraz tańców towarzyskich. Z kolei w Hali Sokoła odbędą się zajęcia sportowe. Zwieńczeniem pierwszego dnia imprezy będzie koncert muzyki poważnej w Filharmonii Krakowskiej (początek o godz. 19.00).

6 czerwca (sobota) o godz. 9.00 w Teatrze Słowackiego rozpocznie się Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który potrwa do godz. 16.30. Z kolei w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbędzie się Salon Literacki. Na godz. 14.00 zaplanowano otwarcie 1. Dnia Senioraliów z udziałem przedstawicieli władz Miasta i Rady Krakowskich Seniorów. Inaugurację poprzedzi koncert orkiestry Solvay. Na scenie zaprezentują się seniorzy w występach wokalnych, formach teatralnych, ale także kabaretowych skeczach. A od godz. 19.00 zapraszamy na „Taneczną majówkę w czerwcu” – potańcówkę dla wszystkich przy dźwiękach polskich przebojów XX wieku (prowadzenie Waldemar Domański, Biblioteka Polskiej Piosenki).

W niedzielę (7 czerwca) o godz. 11.30 na pl. Szczepańskim na jeden dzień klucze do miasta przekaże seniorom Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Otrzymanie „władzy” nad Krakowem seniorzy uczczą paradą wokół Rynku Głównego, połączoną z pokazem strojów. W programie artystycznym na pl. Szczepańskim znalazły się: występy zespołów i orkiestr, wybór najpiękniejszych kapeluszy, pokazy Nordic Walking, szkicowanie portretów seniorów przez studentów ASP.
Przez cały dzień w Małopolskiej Wyższej Szkole im. Józefa Dietla w Krakowie, Rynek Główny 34, Pałac Spiski, odbywać się będą zajęcia Akademii Zdrowia Seniora. Seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych oraz wysłuchać wykładów propagujących zdrowy styl życia.

Udział we wszystkich wydarzeniach Senioraliów jest bezpłatny. Mamy nadzieję, że krakowscy seniorzy licznie wezmą udział w swoim trzydniowym święcie! Szczegółowy program Senioraliów i więcej informacji dostępne będą na stronie: www.krakow.pl

II Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.