IV Europejski Festiwal Szkła

IV Europejski Festiwal Szkła

We Wrocławiu właśnie zaczyna się IV Europejski Festiwal Szkła. Ta impreza to okazja, żeby zobaczyć i sfotografować to, co w świecie szkła artystycznego najciekawsze. Festiwal jest międzynarodowy i prestiżowy. Do współpracy zostali zaproszeni twórcy z kilku krajów.

– Motywem przewodnim tegorocznej prezentacji jest LOVE, co by to nie znaczyło i jakby nie wyglądało. Zobaczymy więc krągłości Boyadijeva z zakątkami i błyszczącymi powierzchniami i dwie prace Petera Bremersa z Danii. Jest Giuliano Gaigher z Włoch i Martin Janecky z Czech. Jest Hiszpanka i Austriaczka, są także Polacy. Do tej pory we wszystkich czterech edycjach festiwalu brali udział artyści z ponad 60 krajów. – mówił dziennikarzom prof. Kazimierz Pawlak z wrocławskiej ASP.

Wystawa została zorganizowana w kilku miejscach we Wrocławiu. Największa ekspozycja znajduje się we wspaniałych wnętrzach Dworca Głównego w Sali Sesyjnej. Pozostałe ekspozycje znajdziecie w:

Galerii Arttrakt – ul. Ofiar Oświęcimskich 1,

Galerii SiC BWA – ul. Kościuszki 9/10,

Galerii Versus – na Jatkach wystawa z płynami ustrojowymi SexMachine Witolda Śliwińskiego,

Galerii BB – „Szkło jest po to, żeby się tłukło”,

Galerii Tyc Art –  ul. Ruska 46c – wystawa Dąbrówki Idy Huk „Wiedźmy, te które wiedzą”.

Oprócz wystaw odbędą się także warsztaty szklarskie i spotkania z artystami.

Szklanym szlakiem

Wrocław stoi szkłem zapewniają organizatorzy festiwalu. Opracowany został szlak turystyczny, na którym można zobaczyć najróżniejsze zastosowania szkła w dekoracji budynków i urozmaicaniu przestrzeni miejskiej. Szlak zaczyna się przy fontannie Zdrój w Rynku, a kończy się na dziedzińcu hotelu Puro formą plastyczną „Alatus”. Po drodze mijamy witraże w restauracji Pod Gryfami, portal i szyld kamienicy Pod Błękitnym Słońcem, zaglądamy do Starej Giełdy i podziwiamy fontannę „piłkarską” na placu przy Marii Magdalenie. Zwiedzaliście kiedyś Wrocław w poszukiwaniu atrakcyjnych form szklarskich? Macie okazję zobaczyć te niezwykłe prace w niedzielę o godzinie 18.00 – zbiórka przy fontannie w Rynku.

IV Europejski Festiwal Szkła będzie trwał do 10 listopada, a w galeriach czasami krócej, więc czasu mało. Wystawa następnie zostanie zaprezentowana w Łodzi i w Jeleniej Górze. Od 4 marca do 10 kwietnia będzie udostępniona w Legnicy w Galerii Sztuki. Później prace wracają do twórców.

2

4

1

3

5

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.