IX Symfonia Mahlera i Melanconia w Narodowym Forum Muzyki

IX Symfonia Mahlera i Melanconia w Narodowym Forum Muzyki

7 i 9 września odbyły się kolejne koncerty w ramach Wratislavii Cantans. W poniedziałek dla publiczności wystąpili izraelscy filharmonicy z IX Symfonią Gustawa Mahlera, a w środę w Oratorium Marianum artyści z Czech zaprezentowali koncert „Melanconia – muzyczne skarby Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu”. Podczas koncertu melomani mogli podziwiać światowej sławy orkiestrę i legendarnego Zubina Methę.

W poniedziałek maestro Zubin Metha poprowadził orkiestrę filharmoników z Izraela. To znakomita orkiestra i rewelacyjny dyrygent. Koncert w nowej wrocławskiej sali muzycznej brzmiał wspaniale. Z każdego miejsca sali bardzo dobrze było słychać piano i forte, kontrabasy i wszystkie dźwięki z harfy, a słuchałem koncertu na „jaskółce”. Wysłuchaliśmy z uwagą i w skupieniu IX Symfonii Mahlera. W tej sali to niezapomniane wrażenie. Po koncercie maestro podpisywał płyty, a jak ich zabrakło w księgarni, to można było zdobyć autograf na programie. Goście po koncercie zatrzymywali się i rozmawiali o niezwykłym wystąpieniu. Nawet po wyjściu z gmachu stawali na placu Wolności i dalej dyskutowali.

Z kolei w środę w barwnym, barokowym Oratorium Marianum – Hana Blažíková czarowała sopranem zgromadzoną publiczność. Bardzo wyrazisty sopran i świetny akompaniament klawesynu, pozytywu, harfy i teorby. Zebrani wypełnili salę do ostatniego miejsca i oklaskiwali żywiołowo poszczególne utwory. Artystka śpiewała o zawiedzionej miłości. Słuchaczom tak spodobał się koncert, że rytmicznie wyklaskali sobie bis. I tu zaskoczenie – w duecie zaśpiewały Hana Blažíková i Katerina Ghannudi, która przez cały koncert akompaniowała na harfie. Brzmiało to wspaniale. W gablocie wystawione są oryginalne nuty sprowadzone do Wrocławia z Wenecji w pierwszych dziesięcioleciach XVII wieku. To własnie takich utworów mogliśmy słuchać. To był bardzo przyjemny barokowy wieczór.

_DSC2893

_DSC2926

_DSC2953

_DSC3035

_DSC3042

_DSC3053

_DSC3060

_DSC3063

_DSC3057

_DSC3075

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.