
Jak bezpiecznie dotrzeć na cmentarz?
Spis Treści
Początek listopada to czas, kiedy rekordowo dużo osób wyrusza w trasę, aby odwiedzić groby bliskich osób. Niestety, wiąże się to z większą liczbą wypadków na drodze. Dlatego podpowiadamy, jak bezpiecznie dotrzeć na cmentarz i wrócić do domu.
Według policyjnych danych w ubiegłym roku w listopadowy długi weekend doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby. Aby bezpiecznie dotrzeć na cmentarz i wrócić do domu warto odpowiednio przygotować się do drogi i słuchać zdrowego rozsądku. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić poziom oleju, płynu do spryskiwaczy i płynu do chłodnic, a także działanie świateł, hamulców i wycieraczek. Należy również rozważyć zmianę opon na zimowe – powinniśmy to zrobić, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7°C. Dobrze też wcześniej sprawdzić najdogodniejszy dojazd do cmentarza, gdyż w większych miastach część ulic zostanie tego dnia wyłączona z ruchu.
Bez pośpiechu
– Pierwszego listopada wiele osób stara się zdążyć odwiedzić groby najbliższych, a te nierzadko znajdują się w oddalonych od siebie miejscowościach. W konsekwencji kierowcy często przekraczają prędkość, co może skończyć się tragedią. Zdecydowanie lepiej jest, jeśli to możliwe, rozłożyć odwiedzanie cmentarzy na kilka dni – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Warto też szczególną uwagę zwrócić na pieszych – w okolicach cmentarzy wiele osób może poruszać się po zmroku. Dlatego dobrze jest zredukować prędkość. Według Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w przypadku potrącenia duża prędkość znacząco ogranicza przeżywalność (przy potrąceniu z prędkością 30 km/h – 90% pieszych przeżyje wypadek, przy 50 km/h – ok. 50%, a przy 70 km/h – pieszy jest prawie bez szans).
Warunki pogodowe mogą zaskoczyć
Ważne jest, aby prędkość dostosować do warunków pogodowych – te na początku listopada są bardzo zmienne i mogą zaskoczyć. Wystarczą przelotne opady deszczu, aby spadające na jezdnię liście pod wpływem wilgoci stworzyły powierzchnię równie śliską jak lód. – Przy złych warunkach atmosferycznych powinniśmy przede wszystkim zwiększyć dystans od poprzedzającego pojazdu. Wtedy nawet w przypadku poślizgu mamy szansę wytracić prędkość, zanim dojdzie do kolizji. Pamiętajmy o tym szczególnie w pobliżu cmentarzy, gdzie w okolicach Święta Wszystkich Świętych może występować duże natężenie ruchu – doradzają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021