Jak bezpiecznie kupować przez internet?

Jak bezpiecznie kupować przez internet?

Za pośrednictwem internetu możemy nabyć książki, płyty czy bilety do teatru, muzeum i kina. Podpowiadamy, jak bezpiecznie kupować przez internet, aby cieszyć się urokami zakupów online.

Zakupy przez internet mają wiele zalet. Być może właśnie dlatego coraz chętniej kupujemy za pośrednictwem sklepów internetowych. Według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2018″ aż 54% Polaków w ten sposób kupowało książki, płyty i filmy w ubiegłym roku. Nie wychodząc z domu możemy także nabyć bilety na wydarzenia kulturalne. Trzeba jednak pamiętać, aby zachować rozwagę – dlatego podpowiadamy, jak bezpiecznie kupować przez internet.

Do teatru bez kolejki

Kupując online bilety na wydarzenia kulturalne unikamy stania w kolejkach i konieczności dojazdu do punktu sprzedaży. Bilety na przedstawienia teatralne, koncerty, seanse w kinie możemy kupić z dowolnego miejsca, wygodnie rezerwując wybrane miejsca na widowni. Trzeba jednak pamiętać, aby przed decyzją o zakupie uważnie przeczytać regulamin.

– W przypadku zakupu biletów na wydarzenia kulturalne czy sportowe w określonym terminie nie przysługuje ustawowe prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Dlatego nie można po prostu się rozmyślić i domagać się zwrotu pieniędzy – tłumaczy Anna Rak, Country Manager Trusted Shops, firmy oferującej gwarancję zwrotu pieniędzy klientom sklepów internetowych.

Anna Rak - Country Manager Trusted Shops

Anna Rak – Country Manager Trusted Shops

Prawo do zgłoszenia reklamacji i żądania zwrotu pieniędzy mamy natomiast wtedy, gdy organizatorzy odwołają lub przełożą koncert (np. z powodu choroby artysty). W sytuacji, gdy nie możemy skorzystać z biletu i zdecydujemy się go sprzedać, pamiętajmy, aby nie udostępniać zdjęcia biletu z kodem kreskowym, ponieważ może być on łatwym łupem fałszerzy.

Książki i płyty – zasady zwrotu

W przypadku zakupu książek w księgarni internetowej będziemy mogli skorzystać z tzw. prawa do odstąpienia od umowy, bez konieczności podawania przyczyny rezygnacji. Aby odstąpić od umowy należy wysłać sprzedawcy oświadczenie w ciągu 14 dni od momentu otrzymania rzeczy. Formularz odstąpienia można pobrać ze strony UOKiK (wystarczy KLIKNĄĆ, aby pobrać dokument). Produkt należy odesłać w ciągu kolejnych 14 dni na adres sklepu, podany w regulaminie. Jeśli towar będzie uszkodzony, to sprzedawca będzie mógł żądać odszkodowania za zmniejszenie wartości rzeczy.

– Możliwość odstąpienia od umowy i zwrotu towaru nie będzie jednak przysługiwać w przypadku zakupu nagrań wizualnych lub dźwiękowych (audiobooków) oraz gier czy programów komputerowych dostarczonych w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało przez nas otwarte po dostarczeniu – tłumaczy Anna Rak.


Trusted Shops to europejska firma oferująca kompleksowe rozwiązania budujące zaufanie do zakupów w sieci. Audyt ekspercki, któremu poddawani są sprzedawcy internetowi, uwzględnia szczegółowe kryteria, takie jak wypłacalność, przejrzystość cen, obsługa klienta oraz ochrona danych. Do sklepów certyfikowanych przez Trusted Shops należą takie znane firmy jak 5.10.15, Meble Abra, EuroFlorist, Neo24.pl, Cyfrowe.pl i wiele innych.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.