Jak chronić wzrok podczas aktywnego wypoczynku?

Jak chronić wzrok podczas aktywnego wypoczynku?

Według najnowszych badań już prawie połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Wydaje się, że wada wzroku to nie wyrok i po zastosowaniu odpowiedniej korekcji „okularnicy” mogą prowadzić tak samo aktywny tryb życia jak inni.  Jak chronić i dbać o wzrok podczas aktywnego wypoczynku? Porad udzieli Robert Matusik – lek. med. specjalista chorób oczu z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. 

Jednak osobom uprawiającym sporty i korzystającym z aktywnego wypoczynku noszenie okularów czy soczewek kontaktowych często przeszkadza. Niedogodności z tym związane pojawiają się zwłaszcza wiosną i latem, kiedy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu oraz wyjeżdżamy na krajowe lub zagraniczne wojaże.

– Coraz więcej osób wyjeżdża na wycieczki zagraniczne do takich krajów, w których mogą uprawiać różne dyscypliny sportowe. Właściwa ochrona i pielęgnacja oczu jest niezwykle ważna. W takich krajach jak: Egipt, Tunezja, czy Chorwacja możemy nurkować. Komfort nurkowania w szkłach korekcyjnych jest niemożliwy. Używanie samej maski bez korekcji, że świat, który oglądamy pod wodą nie jest już zbyt ciekawy. Wtedy pacjenci często używają soczewek kontaktowych. – mówi lek. med. Robert Matusik

Niestety używanie soczewek podczas długiego nurkowania może spowodować infekcję rogówki, najczęściej są to bakterie, wirusy i grzyby.

– Dużą popularnością cieszą się takie sporty jak: trekking, czy kajakarstwo górskie. Kajakarstwo niesie ze sobą nie tylko ryzyko urazów różnych części ciała, ale również utraty soczewek kontaktowych. W takich przypadkach najczęściej polecamy, aby pacjenci używali profesjonalne okulary sportowe z właściwą korekcją. – dodaje lek. med. Robert Matusik

Źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.