Jak dbać o protezy zębowe?

Jak dbać o protezy zębowe?

Osoby noszące częściową lub całkowitą protezę powinny pamiętać o kilku prostych zasadach. Podpowiadamy, jak dbać o protezy zębowe, aby utrzymać je w dobrym stanie przez lata.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Częściowe lub całkowite protezy zębowe to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Pomimo dużej popularności tego rozwiązania, nadal wiele osób nie wie jak dbać o protezy zębowe. A przecież odpowiednia higiena i pielęgnacja nie tylko zwiększa komfort użytkowania protezy, ale również pozwala przedłużyć jej trwałość.

Czyszczenie protez

Fakt, że proteza to nie naturalne zęby, nie oznacza, że nie wymaga ona regularnego czyszczenia. To zapobiega powstawaniu przebarwień, gromadzeniu się osadów, płytki nazębnej i resztek pokarmowych, a przede wszystkim namnażaniu bakterii i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w jamie ustnej. W przypadku noszenia protezy częściowej najpierw należy zdjąć protezę i szczotkować zęby własne.
– Najlepiej w przypadku użytkowania protezy zdecydować się na szczoteczkę o miękkiej szczecinie, by dodatkowo nie narażać tkanek miękkich w jamie ustnej na podrażnienia. Miękkie włosie szczoteczki zapewni masaż dziąsłom, co zwiększy ich ukrwienie. Bakterie chorobotwórcze znajdują się nie tylko na zębach i protezie, ale również w zakamarkach jamy ustnej. Dlatego nie zapominajmy o usuwaniu nalotów z języka skrobakiem oraz czyszczeniu szczelin międzyzębowych za pomocą nitki lub irygatora dentystycznego – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Jak dbać o protezy zębowe?

Warto pamiętać, że akryl – najpopularniejsze tworzywo, z którego wykonywane są protezy – ma porowatą strukturę. Taka powierzchnia sprzyja powstawaniu zanieczyszczeń. Dlatego, aby uniknąć próchnicy, chorób dziąseł oraz infekcji grzybiczych w jamie ustnej, należy odpowiednio czyścić protezę.
– Zdjętą protezę szczotkujemy delikatnie przez około 3 minuty i płuczemy czystą wodą. W tym celu możemy zakupić specjalną dwustronną szczoteczkę do czyszczenia protez, odpowiednia będzie również szczoteczka z miękkim włosiem. Najlepiej użyć także dedykowanej pasty do protez o niższym współczynniku ścieralności, ponieważ tradycyjna pasta do zębów zawiera drobinki ścierne, które mogą utworzyć na powierzchni protezy mikroskopijne rysy. Tam mogą zbierać się drobnoustroje – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz.

Jeśli po zjedzonym posiłku nie mamy możliwości umycia protezy szczoteczką, to należy zdjąć protezę i przepłukać ją choćby pod bieżącą wodą z kranu. – W aptece znajdziemy wiele produktów o działaniu antyseptycznym i antybakteryjnym, które pomogą utrzymać świeżość w ustach. Raz na około 2 tygodnie wskazane jest również gruntowne oczyszczenie protezy przy użyciu specjalnego środka do czyszczenia protez, np. rozpuszczalnych tabletek z aktywnym tlenem. Taka dezynfekcja protezy jest wskazana np. po każdorazowej infekcji w jamie ustnej – podpowiada ekspert.
W ostateczności, do mycia protezy można także użyć szarego mydła lub łagodnego środka do mycia naczyń.

Źródło: Biuro Prasowe Periodent Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy

Może Cię zainteresować:

10 PRAKTYCZNYCH PORAD. Jak dbać o protezę, aby długo i komfortowo służyła

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

10 PRAKTYCZNYH PORAD. Jak dbać o protezę, aby długo i komfortowo służyła
Jak dbać o protezy zębowe?
Jak przechowywać protezę zębową?
Protezy zębowe – jak rozwiązać najczęstsze problemy?
Kontrola stanu protezy zębowej. Co warto wiedzieć?

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.