Jak dbać o serce? 6 porad

Jak dbać o serce? 6 porad

Według badań ok. 80% pacjentów z migotaniem przedsionków ma dostateczną wiedzę na temat możliwych konsekwencji migotania. Podpowiadamy, jak dbać o serce, aby cieszyć się zdrowiem.

Osoby z migotaniem przedsionków są świadome zagrożeń – tak wynika z badania, które przeprowadzono w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w 2018 roku. Badanie dotyczyło świadomości pacjentów z migotaniem przedsionków na temat bardzo ważnego dla nich leczenia obniżającego krzepliwość krwi.

Z pewnością świadomość dotycząca choroby rośnie: wzrasta zainteresowanie zdrowym żywieniem, znacznie zwiększyła się liczba osób aktywnych ruchowo, zmalała liczba palaczy tytoniu, a przy tym rośnie liczba wiarygodnych źródeł informacji – mówi prof. dr hab. Maria Trusz-Gluza, kardiolog.

Jak dbać o serce?

Organizatorzy konferencji „Arythmix – migotanie przedsionków” udzielają 6 porad osobom, które chcą zadbać o swoje serce:

1. Schudnij! Nie przekraczaj wskaźnika BMI 25.
2. Ruszaj się! Ćwicz regularnie, 4-5 razy w tygodniu.
3. Zmień dietę! Polub kuchnię śródziemnomorską – dużo warzyw, oliwę, owoce, drób, ryby, rośliny strączkowe. Ogranicz czerwone mięso, napoje „energetyzujące”, słodycze.
4. Zapomnij o używkach! Bezwzględnie rzuć palenie, ogranicz alkohol.
5. Lecz nadciśnienie tętnicze i cukrzycę! Regularnie odwiedzaj lekarza i stosuj się do jego zaleceń.
6. Odpoczywaj! Znajdź najbardziej dla siebie skuteczne techniki relaksacyjne. Dbaj o dobry sen!

Więcej na ten temat migotania przedsionków w artykułach: Migotanie przedsionków oraz Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru, a także w filmie Codzienne życie z migotaniem przedsionków na platformie edukacyjnej „Medyczne wykłady dla pacjentów”. (Platforma jest przygotowywana przez ekspertów medycznych i przy współpracy z firmą Bayer.)


Konferencja „Arythmix – migotanie przedsionków” organizowana jest od 2007 roku przez kardiologów: prof. Marię Trusz-Gluzę i prof. Andrzeja Lubińskiego. Wydarzenie gromadzi kilkuset lekarzy kardiologów, internistów, neurologów, lekarzy rodzinnych.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.