Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

W Polsce nawet 3 mln mężczyzn zmaga się z zaburzeniami erekcji. Wiele przypadków schorzenia udaje się zażegnać dzięki psychoterapii lub farmakoterapii. Czasami ostatnim ratunkiem są nowoczesne hydrauliczne protezy.

Zaburzenia erekcji to rodzaj dysfunkcji seksualnej utrzymującej się dłużej niż 6 miesięcy. Jej głównym objawem jest niemożność osiągnięcia i utrzymania wzwodu. Problem może pojawić się w każdym wieku, ale częstotliwość występowania nasila się u starszych mężczyzn – szacuje się, że ok. 5% mężczyzn w wieku 35 lat obserwuje u siebie problemy z erekcją, a po 60 r.ż. problem ten dotyczy już 50% mężczyzn.

– Wiele osób uważa, że przyczyną zaburzeń erekcji jest starzenie się. Tymczasem powodów jest wiele. Zaburzenia erekcji mogą wynikać z problemów hormonalnych, w tym niskiego poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Ale także z innych chorób – neurologicznych, np. stwardnienia rozsianego; endokrynologicznych, czyli np. cukrzycy; metabolicznych, jak miażdżycy oraz oczywiście z wszelkich chorób prostaty, jak zapalenia prostaty czy choroby nowotworowej. Do innych najczęstszych przyczyn należą także powikłania pooperacyjne, anatomia pacjenta, tryb życia – np. palenie papierosów, a także stan psychiczny. Zatem powodów jest mnóstwo, a odkrycie właściwego determinuje sposób leczenia – mówi prof. Igal Mor, specjalista urolog, dyrektor Szpitala Mazovia.

Prof. Igal Mor, specjalista urolog, dyrektor Szpitala Mazovia

Prof. Igal Mor, urolog, dyrektor Szpitala Mazovia

Zaburzenia erekcji – metody leczenia

Z psychoterapii w leczeniu zaburzeń erekcji mogą skorzystać mężczyźni, u których stwierdzono problem o podłożu psychicznym, taki jak: depresja, trauma związana z aktem seksualnym, strach przed ciążą itp. Kolejną metodą leczenia zaburzeń erekcji jest farmakoterapia (np. podawanie hormonów stabilizujących poziom androgenów). Niestety są mężczyźni, którzy nie mogą zażywać leków ze względu np. na problemy kardiologiczne. Ponadto sama metoda jest skuteczna u ok. 70% pacjentów. Ostatnią, skuteczną opcją terapeutyczną zaburzenia erekcji jest zabieg chirurgiczny, podczas którego mężczyźnie zakłada się protezę prącia. Obecnie standardem są protezy hydrauliczne, które pozwalają osiągnąć najlepsze efekty. Hydrauliczne protezy prącia to zamknięty system składający się z pary cylindrów, zbiornika oraz pompy. Podczas operacji założenia protezy cylindry zostają „podłączone” do ciał jamistych, czyli układu zatok, które budują część prącia i są odpowiedzialne za wzwód.

– Pierwotnie cylindry umieszczano poza ciałami jamistymi, pod powięzią Bucka lub błoną białawą, niestety to rozwiązanie było obarczone dużym ryzykiem powikłań, takich jak uszkodzenie cewki moczowej czy samej protezy. Ponadto proteza była wyczuwalna przez mężczyznę, np. podczas siadania czy intensywnego ruchu – wyjaśnia prof. Mor.
Jak tłumaczy specjalista, dzisiejsza proteza jest zupełnie niewyczuwalna, a co najważniejsze – jej umiejscowienie pozwala na odtworzenie naturalności erekcji i osiągnięcie naturalnego wyglądu prącia.

Jak działa proteza?

Ciała jamiste składają się z dwóch cylindrów umiejscowionych po obu stronach cewki moczowej, które zastępują cylindrami protezy. Pompka zostaje ukryta w worku mosznowym, co gwarantuje, że proteza jest zupełnie niewidoczna z zewnątrz.
Wszystkie elementy protezy są ze sobą połączone za pomocą opornych na zgięcia i złamania silikonowych przewodów, które pozwalają na przemieszczenie się specjalnego płynu pierwotnie znajdującego się w zbiorniku i umożliwiającego wprowadzenie protezy w stan erekcji. Aby aktywować system, mężczyzna musi kilkakrotnie ścisnąć pompkę ukrytą w worku mosznowym, dzięki czemu płyn przemieści się ze zbiornika do cylindrów. W efekcie prącie prostuje się i zwiększa swoją objętość, co umożliwia odbycie stosunku seksualnego. Dezaktywacja systemu odbywa się poprzez uciśnięcie mechanizmu opróżniania umieszczonego w górnej części pompy.

– Przez prawie 40 lat ewolucji protezy prącia zmieniły się nie tylko pod względem miejsca umieszczenia ich w ciele pacjenta, ale także użytych do jej wykonania materiałów na bardziej trwałe i zapewniające większą higienę. Zmieniła się również sama konstrukcja urządzenia. Użytkownicy pierwszych protez prącia musieli obsługiwać je dwoma pompami – jedną do przemieszczenia płynu ze zbiornika do cylindrów, a drugą – z cylindrów do zbiornika. Obecnie mężczyzna używa do tego tylko jednej pompki, co zapewnia mu duży komfort i wygodę użytkowania – mówi prof. Mor.

Współcześnie protezy stanowią skuteczną metodę poprawiającą lub przywracającą na nowo życie seksualne pacjenta, które zostało zaburzone z powodu poważnych zaburzeń erekcji. Zastosowanie hydraulicznej protezy cechuje się jednym z najwyższych wskaźników zadowolenia nie tylko wśród samych mężczyzn, ale także ich partnerek.

Źródło: informacja prasowa

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.