
Jak pomóc ptakom w zimie?
Ptaki w zimie mają trudno? To zależy od zimy. Jak ptakom kończy się pożywienie, to dają” w skrzydło” i znajdują sobie nowe miejsce do przetrwania. Zwykle nie przywiązują się do miejsca, są niezależne, ale mają swoje wymagania, jeśli chodzi o budowanie gniazd i rodzaj pożywienia.
Małe ptaki wielkości wróbla czy sikorki żyją przeważnie kilka lat. Duże – jak łabędzie, potrafią dożyć nawet czterdziestu. Wszystko zależy od tego, jakie są warunki bytowania, jaka jest czystość wody i oczywiście jakość pokarmu.
Czym dokarmiać ptaki?
Najlepiej specjalnie przygotowanymi paszami powiedzą producenci pokarmu dla ptaków. A tak na poważnie? Jeśli lubisz ptaki i chcesz im pomagać, a nie szkodzić, to sięgnij do kabzy i wydaj 10 złotych na kilogram słonecznika. Oczywiście można kupić tańszy słonecznik w łupinie, ale taniej jest kupić wyłuskany. W tej cenie wiesz, że nadaje się do jedzenia dla ludzi, wiec i ptakom nie zaszkodzi. Można też karmić ptaki orzechami, wolą orzech od słonecznika. Większe, jak sroki i gawrony poradzą sobie bez problemu z rozłupaniem orzecha, mniejsze nie mają tyle siły i trzeba im orzecha rozłupać. To luksusowe jedzenie. Tańsze są kasze, oczywiście nie gotujemy, dajemy kaszę sypką.
I jedna zasada: od momentu rozpoczęcia dokarmiania musimy podawać pokarm do połowy kwietnia. Inaczej zamiast pomagać, szkodzimy. Ptaki zapamiętują, miejsce występowania pokarmu i będą czekały na nowe dostawy. Jak nie dostaną w swoim czasie prawidłowej ilości, to padną z głodu. Przy dużych mrozach potrzebują także dostępu do wody. Jak jest śnieg to sobie poradzą, ale kiedy jest mróz, a zima bezśnieżna, to trzeba im wystawiać miseczki z ciepłą wodą oprócz pokarmu.
Większość babć i dziadków wymyśliło sobie, że można ptaki dokarmiać odpadkami. Ptaki maja słaby zmysł węchu, popsutego jedzenia ptaki nie ruszą, ale już kawałki chleba tak. W chlebie jest zawsze zawarta sól, a ptaki nie mają mechanizmu usuwania soli z organizmu. Ta sól odkłada się w stawach i ptaki cierpią. Tak, ptaki odczuwają ból, mają układ nerwowy. Więc jeśli chcesz dokarmiać ptaki, to daj im takie pożywienie, które jest zdrowe i dla nich odpowiednie.
Ptaki także chorują i roznoszą pasożyty. Pojawia się przecież „ptasia grypa” i zdarzają się choroby odzwierzęce. Wszoły, obrzeżki, kleszcze, bytują na zewnątrz ptaków, a nicienie i tasiemce wewnątrz. Dlatego lepiej miejsce karmienia ptaków odsunąć od miejsca zamieszkania, np. karmić na działce, a jeszcze lepiej w parku. Ważne, żeby karmnik był sprzątany, żeby nie wrzucać jedzenia w ptasie odchody i znajdujące się w nich pasożyty. Oczywiście, po umyciu karmnika myjemy także ręce pomimo zastosowania rękawic ochronnych i wyrzucamy fartuch ochronny. Dlatego zanim zaczniesz dokarmiać zwierzęta, sprawdź jak to robić, żeby im i sobie nie zaszkodzić.
A czy ptaki przeżyją bez twojej pomocy? Oczywiście, robią to od kilkuset milionów lat i mają się dobrze. Ptaki należą do kręgowców, mają kręgosłup, są stałocieplne, jak ssaki i mają dwie pary kończyn oraz głowę. A ptasi móżdżek? ktoś zapyta. Nie taki on znowu mały w porównaniu do masy ciała, a wystarczy popatrzeć jak sprawnie latają, jak znajdują pożywienie, jak budują gniazda i jak polują, by odpowiedzieć sobie na to pytanie. To ptaki mają sokoli wzrok, nie my.
Więc jeśli chcecie wspomagać przyrodę to róbcie to z głową, żeby przez własne pomysły jej nie zaszkodzić i sobie nie zrobić krzywdy. Ptaki ładnie wyglądają w telewizji, ładnie wyglądają w gąszczu krzaków i tak niech pozostanie, nie musimy się wdzierać do ich świata z naszymi pomysłami cywilizacyjnymi. Pozwólmy im spokojnie przetrwać zimę.

Szczygieł

Trznadel żółtobrzuch

Wróbel mazurek

Sikora modra
Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik
- „Gazeta Senior” czerwiec 2023 [6/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 31 maja, 2023
- Dodatki do emerytury 2023. NOWY DODATEK od lipca br. Sołtysowe, 13. i 14. emerytura, waloryzacja, zwrot podatku, 500plus dla seniora, 200plus [ZESTAWIENIE] - 30 maja, 2023
- VII Kongres Gospodarki Senioralnej [Bezpłatny udział ZAPROSZENIE] - 25 maja, 2023