Jak usunąć zaćmę w Czechach?

Jak usunąć zaćmę w Czechach?

Leczenie zaćmy za granicą bez ponoszenia wysokich kosztów zabiegu jest dziś możliwe za sprawą Dyrektywy Transgranicznej, obowiązującej w całej Unii Europejskiej. Jak usunąć zaćmę w Czechach?

Pacjenci korzystający z leczenia zaćmy za granicą wyjeżdżają głównie do Czech, by tam w polskiej klinice usunąć zaćmę szybciej. Operacje zaćmy przeprowadzane u naszych południowych sąsiadów stały się popularne głównie za sprawą braku kolejek, jednak ich sukces jest również efektem wysokiej jakości leczenia i troski o zdrowie pacjenta, jakiej często nie można oczekiwać w zatłoczonych i mniej wyspecjalizowanych szpitalach w kraju. Podpowiadamy, jak usunąć zaćmę w Czechach na NFZ.

Operacje zaćmy w Czechach coraz popularniejsze wśród Polaków

W 2017 roku na leczenie oczu w Czechach Narodowy Fundusz Zdrowia wydał około 32,5 mln zł. Biorąc pod uwagę kwotę, jaką pokrywa w ramach jednego zabiegu, z tej opcji skorzystało ponad 15 tysięcy pacjentów. Pomimo ograniczeń, jakie NFZ wprowadził w 2018 roku (np. konieczność przeprowadzenia przez klinikę wizyty pooperacyjnej miesiąc po operacji), liczba osób wyjeżdżających na leczenie nie maleje. Nic dziwnego, skoro w Polsce na zabieg czeka się niezwykle długo, nawet gdy interwencja jest pilnie wymagana. Dodatkowo pacjenci, którzy zakwalifikowali się na zabieg i doczekali się odległego terminu, nie mają możliwości wyboru lepszej soczewki. Inaczej jest w Czechach.

Wybór soczewki

Najważniejszym elementem udanej operacji zaćmy jest jakość soczewki, która zostanie wstawiona w miejsce usuniętej soczewki naturalnej. W NFZ darmową soczewką jest tylko standardowa, biała soczewka sferyczna jednoogniskowa bez filtrów chroniących oko przed światłem niebieskim czy promieniami UV. NFZ nie informuje pacjenta o tym, kto wyprodukował daną soczewkę i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieją soczewki lepszej i gorszej jakości. Prawidłowo przeprowadzoną operację zaćmy wykonuje się raz w życiu, dlatego należy dopilnować jakości otrzymywanej soczewki. Decydując się na operację zaćmy w Czechach, pacjenci mają pełną świadomość gwarantowanej jakości zabiegu, a dodatkowo możliwość wyboru lepszej soczewki, dzięki której nie będą musieli korzystać z okularów korekcyjnych.

Jak usunąć zaćmę w Czechach na NFZ?

Decydując się na wyjazd i leczenie zaćmy za granicą warto wiedzieć, na jakich zasadach można wykonać taki zabieg na koszt polskiego NFZ. Przede wszystkim należy posiadać ważne skierowanie od lekarza okulisty współpracującego z NFZ i przejść pozytywnie badanie kwalifikujące do operacji zgodnie z obowiązującymi od 2018 roku zasadami. Do kliniki w Czechach nie może wyjechać więc pacjent, u którego stwierdzono zaczątki zaćmy, ale choroba nie rozwinęła się jeszcze na tyle, by znacząco utrudniać codzienne życie. Choć nowe zasady NFZ ograniczyły nieco działalność klinik zagranicznych, w dalszym ciągu znacząca liczba pacjentów decyduje się na wyjazd. Bardzo ważny jest wybór dobrej, znanej i sprawdzonej kliniki, która pomoże w załatwieniu wszystkich formalności związanych z pozyskiwaniem środków z NFZ. Placówki takie jak OneDayClinic to w istocie polskie jednostki działające na terenie Czech, oferujące nie tylko operacje wykonywane przez doświadczonych chirurgów, ale także przejęcie wszystkich formalności związanych z pozyskiwaniem środków z NFZ.

Opieka po operacji

Placówki zagraniczne oferują pełną opiekę nad pacjentem zarówno w trakcie przygotowania przed operacją, jak i długo po jej zakończeniu. Tuż po zabiegu pacjent zostaje w hotelu i odpoczywa, dzięki czemu pierwsze i najbardziej kluczowe godziny pooperacyjne spędza bez zbędnego wysiłku. W OneDayClinic pacjent ma także zagwarantowaną wizytę kontrolną następnego dnia, podczas której lekarz dokładnie sprawdza sukces operacji. Co ważne, kliniki oferujące operacje w Czechach coraz częściej dysponują doświadczonymi klinikami optyczno-okulistycznymi w kraju, w których pacjent będzie miał dostęp do kolejnych wizyt kontrolnych i szansę rozwiązania ewentualnych problemów bez konieczności powrotu do placówki zagranicznej.

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.