
Jak wyposażyć łazienkę dla seniora?
Spis Treści
Łazienkę warto urządzić w taki sposób, aby można było z niej swobodnie korzystać, bez konieczności wsparcia innych osób. Podpowiadamy, jak wyposażyć łazienkę dla seniora.
Jak wyposażyć łazienkę dla seniora? Najbardziej oczywista, ale i kosztowna decyzja dotyczy zamontowania kabiny prysznicowej w miejsce wanny. Najwygodniejsze w użytkowaniu są modele z niskim brodzikiem lub montowane bezpośrednio na posadzce z odpływem liniowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszamy ryzyko potknięcia się o próg. Zwróćmy także uwagę, aby wybrane płytki lub brodzik miały antypoślizgową powierzchnię, ułatwiającą utrzymanie równowagi na mokrej powierzchni. W kabinie natryskowej dobrze sprawdzi się również siedzisko – najlepiej składane, montowane na ścianie. Umożliwi ono odpoczynek w trakcie brania prysznica i umycie się bez zbędnego schylania. Warto rozważyć też zamontowanie baterii termostatycznej, która zapewni przyjemną, stałą temperaturę kąpieli bez ryzyka poparzenia (o tym więcej w kolejnym odcinku).
A jeśli wanna, to…
A jeśli nie chcemy rezygnować z wanny albo nie stać nas na wymianę wanny na kabinę prysznicową? Warto wówczas ułatwić sobie korzystanie z niej poprzez zakładanie na czas kąpieli specjalnego siedziska o regulowanej szerokości oraz rozłożenie mat antypoślizgowych. Twarde i gładkie podłogi z płytek w łazienkach są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ nawet niewielka ilość wilgoci sprawia, że stają się śliskie. Umieść w łazience maty antypoślizgowe – uchronią cię przed upadkiem przy wychodzeniu z wanny po kąpieli. Na ścianach wokół wanny dobrze jest zamontować poręcze, które dadzą stabilne oparcie podczas wchodzenia i wychodzenia z niej.

Podpowiadamy, jak wyposażyć łazienkę dla seniora (fot. deante.pl)
Ważne oświetlenie
Wzrok już nie ten, a w małych polskich łazienkach najczęściej nie ma okien. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Niezależnie od wielkości łazienki jest ona podzielona na sekcje – każda ma swoją własną specyficzną funkcję (umywalka i lustro, wanna/ prysznic i WC) i każda z nich wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jeżeli w twojej łazience jest tylko jedna lampa, przemyśl dodanie kolejnych (np. małych lamp LED nad lustrem) lub chociaż mocniejszych żarówek.
Muszla klozetowa
Przy okazji remontu toalety zamontuj muszlę 3-5 cm wyżej, niż robi się to standardowo – pozwolisz odpocząć swoim stawom kolanowym i biodrowym. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto wyposażyć sedes w specjalną nakładkę, która go podwyższy. Na rynku dostępne są też muszle klozetowe z otworem w przedniej części, które ułatwiają wykonywanie czynności higienicznych. Z tą samą myślą zaprojektowano również słuchawki natryskowe typu bidetta. Podłącza się je w sąsiedztwie muszli klozetowej, a włącznik strumienia wody znajduje się bezpośrednio na niewielkiej, poręcznej słuchawce. Poręcz z uchwytem na papier można zamontować obok toalety, gdzie będzie ułatwiać siadanie i wstawanie.

Podpowiadamy, jak wyposażyć łazienkę dla seniora (fot. deante.pl)
Poręcze
Zainstaluj poręcze! Eksperci radzą, by w łazience mieć przynajmniej jedną poręcz na wysokości od 36 do 39 cm. Dwie poręcze – jedna po każdej stronie – są jeszcze bardziej wskazane. Zainstaluj poręcze w łazience obok muszli i koło wanny. Ułatwią ci one wstawanie i wychodzenie.
– Dobierając poręcze do łazienki należy sprawdzić jakość wykonania, stabilny sposób mocowania i maksymalne dopuszczalne obciążenie podane przez producenta – mówi Ada Sadura-Williams, Product Manager w firmie Deante, producenta kolekcji produktów wspierających Vital. – Warto zwrócić uwagę na produkty, które łączą funkcję poręczy z czymś więcej, np. mogą być jednocześnie drążkiem zestawu prysznicowego, uchwytem na ręcznik. Takie podwójne zastosowanie jest szczególnie ważne w małych łazienkach, gdzie każdy dodatkowy sprzęt zajmuje cenne miejsce. Ponadto takie poręcze integrują się wizualnie z pomieszczeniem, a ich rola jest zamaskowana przed osobami postronnymi, np. gośćmi – dodaje ekspertka.
W następnym odcinku przyjrzymy się bateriom – które warto mieć i dlaczego? Całą kolekcję produktów Deante Vital, obejmującą nie tylko stabilne uchwyty, ale i wygodne siedziska, funkcjonalną ceramikę, baterie z wydłużoną dźwignią i natryski, można zobaczyć na stronie www.deante.pl. Produkty z kolekcji Deante Vital można kupić w sklepach z armaturą sanitarną w całym kraju i w sklepie internetowym www.sklep.deante.pl.
Artykuł ukazał się w papierowym wydaniu: Gazeta Senior 7/2018.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021