Jak zatrzymać cenne chwile w obiektywie aparatu, czyli warsztaty fotografii w WCS

Jak zatrzymać cenne chwile w obiektywie aparatu, czyli warsztaty fotografii w WCS

Z okazji Dni Babci i Dziadka we Wrocławskim Centrum Seniora odbyły się warsztaty fotograficzne dla początkujących . Warsztaty prowadził Kamil Zychmański – pracownik Wrocławskiego Centrum Seniora i wielki miłośnik fotografii.

Na początku uczestnicy warsztatów dowiedzieli się nieco o historii fotografii i o tym, jak człowiek wpadł na pomysł, aby zatrzymać chwilę. Następnie prowadzący wyjaśnił w jaki sposób powstaje zdjęcie. Po historycznych i technicznych szczegółach nadszedł czas na sprzęt, którym fotografujemy. Pan Zychmański pokazał kilka kultowych aparatów, począwszy od zabytkowego już średnioformatowego Lubitela 166B, a na aparacie bezlusterkowym Samsung NX300 skończywszy. Następnie opisał w skrócie rodzaje aparatów dostępnych obecnie na rynku, wyjaśnił czym się różnią i podpowiedział na co zwracać uwagę przy zakupie.

Po tak obszernym wstępie nadszedł w końcu czas na najważniejszą część warsztatów, czyli właściwe ustawienie aparatu cyfrowego. Seniorzy dowiedzieli się co to jest rozdzielczość i dpi oraz nauczyli się ustawiać wartości na swoim sprzęcie. Później prowadzący opowiedział o najważniejszych zmiennych ustawieniach, z którymi mamy do czynienia podczas wykonywania zdjęć: balans bieli, czułość ISO, czas naświetlania i przysłona. Po teorii seniorzy sprawdzili wykorzystanie powyższych ustawień w praktyce. Oglądali przykładowe zdjęcia, które wcześniej wykonał pan Zychmański. Seniorzy poznali też podstawową zasadę kadrowania opartą na czterech mocnych punktach zdjęcia.

Po spotkaniu prowadzący odpowiadał na indywidualne pytania seniorów i pomagał w prawidłowym ustawieniu aparatów, które przynieśli ze sobą uczestnicy.

Okazją do sprawdzenia się w roli fotografa jest konkurs „Dni Babci i Dziadka z kulturą w tle”. Serdecznie zapraszamy wszystkich seniorów. Na zgłoszenia czekamy jeszcze do 30 stycznia. Oczywiście szczególnie liczymy na zdjęcia od uczestników zeszłotygodniowych warsztatów fotograficznych.

tekst i zdjęcia: Joanna Ryłko, WCS

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.