
Jakie ubrania noszą Polacy?
Polki coraz więcej eksperymentują ze swoim ubiorem i wyglądem. Nie boją się próbować zakładać ubrań o innym kroju niż te, które nosiły dotychczas. W Polsce w dalszym ciągu dominują trendy związane z odzieżą basic, ze stylem normcore, czyli rzeczy które nie wyróżniają się bardzo mocno. Anna Bukowska – associate marketing manager z MYBAZE – podkreśla, że bardzo wiele zależy od lokalizacji. Duże miasta odbiegają od tego trendu, przykładem jest oczywiście Warszawa.
– Jest grupa Polaków, która ubiera się u młodych projektantów. Osoby, które kupują produkty od takich właśnie marek oczekują przede wszystkim wysokiej jakości i oryginalnej koncepcji. Są to dwa czynniki, które są najbardziej pożądane. – mówi Anna Bukowska.
– Z naszego raportu wynika także, że bardzo często klienci, którzy kupują produkty młodych projektantów robią to również z tego względu, ponieważ chcą się odróżnić. Nie chcą kupować w sieciówkach, ponieważ nie popierają masowej produkcji w krajach trzeciego świata i chcą kupować produkty, które powstają lokalnie na zadach fair trade. – dodaje Anna Bukowska.
Polski rynek designu, na którym funkcjonują młode marki, jest wciąż znacznie mniejszy w porównaniu do krajów Europy Zachodniej i Północnej. W samej Wielkiej Brytanii pracuje niemal 100 tys. projektantów mody, designu i wnętrz, a największy w Europie brytyjski rynek designu wart jest 7,67 mld dolarów. Z kolei w Polsce działa ok. 4 tys. młodych projektantów, a polski rynek designu wart jest niespełna 1 mld dolarów – wynika z danych instytucji badawczej Statisty oraz BEDA (Bureau of European Design Associations).
– Jest dużo marek, które popełniają plagiaty. To zjawisko jest powszechne. Każdy kto funkcjonuje na tym rynku zdaje sobie z tego sprawę. Jednak jest również dużo przykładów pozytywnych. Na rynku są także takie marki, które tworzą nową jakość, coś swojego. Mają własny pomysł na siebie i budowanie swojej marki. Oferują produkty, które nie są dostępne w sieciówkach i innych sklepach. – wyjaśnia Ann Bukowska.
Źródło: Portal Newsrm.TV
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016