
Jarmark Bożonarodzeniowy
Jak co roku o tej porze uwijają się robotnicy i krasnale, by wszystko do piątku 22 listopada było gotowe. Domki już stoją, sągi drewna zwiezione, pachnie świerczyną, grzanym winem, piernikami. Czas na Jarmark Bożonarodzeniowy.
Spis Treści
Historia wrocławski jarmarków
W najbliższy piątek zaczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Już chodzenie między straganami to spora przyjemność, a co dopiero zabawy na karuzeli, czy w elektrycznej kolejce. Jarmarki jak nazwa wskazuje to zjazd sprzedających raz w roku. Pierwsza zapisana wiadomość, że we Wrocławiu odbywały się jarmarki, pochodzi z 1149 roku. Jarmarki były wtedy ważnym sposobem wymiany handlowej. Z biegiem czasu we Wrocławiu urządzano jarmarki z okazji świętego Jana Chrzciciela. To za zezwoleniem księcia Henryka Brodatego. Jak Luksemburski zezwolił urządzać drugi jarmark na świętej Elżbiety. Trzeci jarmark król Zygmunt Luksemburski zezwolił urządzać od 1428 roku na świętego Bartłomieja. Przyjeżdżali do miasta kupcy z odległych miast i prowadzili handel.
Po udanych transakcjach bawili się przy piwie w Piwnicy Świdnickiej i winie we wrocławskich gospodach i oberżach. Przy okazji korzystali z uciech życia w dużym mieście. Co zarobili, to przejedli, przetracili na grę w karty i kości, albo jeszcze w bardziej bezecny sposób.
Jarmarki Bożonarodzeniowe w EUROPIE
Podobno najstarszym jarmarkiem Bożonarodzeniowym jest ten urządzany od 1570 roku w Strasburgu. Piękne są jarmarki w czeskiej Pradze, Dreźnie, Koloni. Wrocławski jest jednym z większych w Europie. Teraz na jarmarkach w okolicach świat Bożego Narodzenia możemy jak za dawnych czasów rozkoszować się grzanym winem z korzennymi przyprawami, piernikami i pierniczkami, kasztanami marcepanem, kandyzowanymi owocami. Mnóstwo słodkich pyszności. Z jarmarku przywożono do domu niemożliwe do kupienia słodkie kołacze, świecidełka, gościńce i jarmarczne ozdoby.
W tym roku na Jarmarku Bożonarodzeniowym dobra różnego będzie moc. Będą występy różnych trup teatralnych, przywitanie świętego Mikołaja i mnóstwo warsztatów. Cały program i harmonogram znajdziecie tutaj. Jeśli lubicie doświadczenia chemiczne, to na Placu Solnym w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego w Movie Gate odbywać się będą interaktywne „Pokazy Pomocników Szalonego Mikołaja”.
Warto wybrać się na parady organizowane w weekendy. Wprawdzie wtedy tłum większy, ale można zobaczyć radość dzieci i uśmiechniętych dorosłych, gdy zobaczą Świętego Mikołaja. To nigdy nie mija.
Początek w najbliższy piątek 22 listopada o 17:00.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023