Jazztopad 2015

Jazztopad 2015

Po raz dwunasty miłośnicy muzyki improwizowanej będą mogli przez tydzień słuchać znanych i sławnych artystów, a wszystko to we Wrocławiu, w Narodowym Forum Muzyki.

Na początek festiwalu przyjechali do Wrocławia i zagrali Lovano Quartet z Johnem Scofieldem w składzie. Gitara Johna Scofilda i saksofon Joe Lovano rewelacyjnie uzupełnili Ben Street na kontrabasie i Bill Stewart zasiadający za perkusją. Muzycy grali swoje, publiczność nagradzała indywidualne popisy oklaskami i dwie godziny minęły jak jedna chwila. Takim mocnym akcentem 3 listopada rozpoczął się tegoroczny festiwal. Zasadnicze koncerty zaczną się 21 listopada i jak co roku potrwają ponad tydzień. Co usłyszymy?

21 listopada – Tribute to Kenny Wheeler koncert w sali głównej, a później Whahay (w Czerwonej), to francuskie trio pod przewodnictwem Paula Rogersa i goście. Po koncercie będzie jam session. Wcześniej tego samego dnia i w niedzielę w foyer będzie Melting Pot. To warsztaty muzyków, tancerzy i artystów sztuk wizualnych. Koncert finałowy Lab. 7 listopada w niedzielę o 17.

22 listopada – dwuczęściowy koncert, Sylvie Courvoisier – Mark Feldman Duo (premiera), pierwszą część wieczoru wypełni dialog fortepianu i skrzypiec, natomiast w drugiej usłyszymy premierowy utwór Marka Feldmana.

23 listopada – w Sali Czarnej / Donkey Monkey (na fortepianie Eve Risserr – fortepian, instrumenty klawiszowe, Yuko Oshima– perkusja, sampler), w drugiej części Draksler / Santos Silva / Zetterberg.

24 listopada – w Sali Czerwonej prezentacja polskiego jazzu Polish Jazz Showcase I o 19 a o 21 Red Trio i inni.

25 listopada – Polish Jazz Showcase II

26 listopada – w Sali Czerwonej film o jazzie Palghat Raghu to słynny dwudziestowieczny muzyk karnatycki, perkusista.

27 listopada – Sala Główna – Anders Jormin | Trilok Gurtu, Maallem Mokhtar Gania, Wacław Zimpel – premiery. Po koncercie jam session, Mateusz Rybicki, Zbigniew Kozera, Samuel Hall, Galeria Neon Side, ul. Ruska 46c

28 listopada – koncerty w mieszkaniach, obowiązują zapisy. A wieczorem Saagara I Anthony Braxton Diamond Curtain Wall Quintet w Sali Czerwonej.

29 listopada – na finał Abdullah Ibrahim: Mukashi Trio Wykonawcy: Mukashi Trio: Abdullah Ibrahim– fortepian, Cleave Guyton–flet, klarnet, Noah Jackson– wiolonczela, kontrabas.

W kinie Nowe Horyzonty prowadzone są kolejne soboty zajęcia dla dzieci Jazz morning kids: instrumenty na żywo i na ekranie
Zapowiada się bardzo ciekawie.

_DSC0600

_DSC0592

_DSC0606

_DSC0623

_DSC0635

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.