
Jesień – czas na święta seniorów!
Jesień to bezapelacyjnie czas seniorów. I nie chodzi tu o jesień w kontekście życia, ale o liczne święta dedykowane ludziom w wieku 60+. Ludziom, którzy pomimo upływu lat wciąż są aktywni, lubią życie i chcą się nim cieszyć.
1 października, już od 15 lat, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Powstał jako następstwo Międzynarodowego Wiedeńskiego Planu Działania dotyczącego Osób Starszych, przyjętego w 1982 roku przez Światowe Zgromadzenie na Temat Osób Starszych. Globalne święto seniorów zostało ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu koncentracji na problemach osób starszych. Bo seniorów z roku na rok przybywa: w 1950 r. na świecie żyło 200 milionów ludzi powyżej 60. roku życia, a w 2020 roku będzie ich miliard. W samej Polsce mieszka obecnie prawie 6 mln ludzi w wieku 60+.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, Europejski Dzień Seniora (obchodzony 20 października) i Ogólnopolski Dzień Seniora (14 listopada) to doskonała okazja, aby nagłaśniać problematykę życia w okresie starości, skupiając się na trudnościach w dostępie do różnych dóbr i łamiąc stereotypy narosłe wokół starości. Te trudności to m.in. ochrona zdrowia seniorów. Badanie Global AgeWatch wykazało, że Polska pod tym względem znajduje się ma szarym końcu, zajmując 87 pozycję wśród 91 analizowanych krajów. Również wiele do życzenia pozostawia poziom życia osób starszych – tu znaleźliśmy się na 62 miejscu.
Ważne jest zatem, aby propagować prawa ludzi w wieku emerytalnym. Mówić o tym, że proces starzenia nie musi wiązać się z zakończeniem aktywnego życia i samorealizacji, a wręcz przeciwnie – można i należy kontynuować wszelkie działania oraz podejmować nowe – wszystkie te, które poprawią jakość naszej egzystencji w wymiarze psycho-fizycznym.
Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej planuje się na rzecz aktywizacji osób starszych. Wdraża się programy, z których korzysta wielu ludzi w wieku emerytalnym: różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, kursy. A uniwersytety trzeciego wieku przeżywają dziś prawdziwe oblężenie.
W Polsce obchody dni seniora są liczne i hucznie obchodzone, co świadczy o tym, że seniorzy nie tylko zaakceptowali swoje święta, ale także chętnie w nich uczestniczą, stając się niejednokrotnie współorganizatorami różnych inicjatyw.
W czasie obchodów świąt dedykowanych seniorom w przestrzeni miasta odbywają się marsze, parady i liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe.
Senioralni. Poznań
W tym roku w Poznaniu odbyła się kolejna, piąta już, edycja Senioralnych. Poznań. Można było wziąć udział w wykładach, warsztatach, a w ramach drzwi otwartych odwiedzić różne instytucje, kierujące swoją ofertę do seniorów. Oferta okazała się naprawdę szeroka i zróżnicowana: miłośnicy sportu mieli okazję do spacerów z kijkami, mogli poćwiczyć na siłowni, skorzystać z ćwiczeń wzmacniających kręgosłup. Dla melomanów przygotowano wieczór z ariami operetkowymi, spektakle muzyczne, filmowe i teatralne, zabawy z tańcem. Z myślą o pasjonatach historii, nauki i sztuki odbył się koncert „Moje piękne średniowiecze”, spotkanie z animatorem gwary poznańskiej, wykład poświęcony sztuce współczesnej, modernizmowi w architekturze brazylijskiej, językom obcym, podróżom. Poznaniacy mogli także skorzystać z licznych prelekcji poświęconych zdrowiu oraz zrobić bezpłatne badania.
Nie sposób wyliczyć wszystkich wydarzeń Senioralni. Poznań 2015. Przez cały październik będą się odbywać wykłady, warsztaty i spotkania dedykowane osobom 60+.
Wrocławskie Dni Seniora
Również we Wrocławiu zainaugurowano uroczyste rozpoczęcie wrocławskich Dni Seniora, które potrwają do 11 października. Utrzymano zeszłoroczny Kapeluszowy Rekord Guinnessa, wyłoniono także finalistów konkursu „Najdłużej Razem”. Wśród wyróżnionych par znaleźli się: państwo Bronisława i Mieczysław Jamroziakowie, państwo Krystyna i Kazimierz Łosieczko (z 66-letnim stażem małżeńskim), państwo Maria i Józef Buckowie (67 lat razem) oraz zdobywcy 1 miejsca – państwo Maria i Stanisław Bolarczykowie z 71-letnim stażem małżeńskim. Zwycięzcy otrzymali królewskie atrybuty od zeszłorocznych władców (państwa Ewy i Leona Rapacz) i klucz do Bram Miasta z rąk prezydenta, który z uśmiechem podkreślił, że „nie zamierza zmieniać zamków”. Nagrodą była również sztabka złota, niespodzianka i dowód uznania od Mennicy Wrocławskiej.
Ulicami Wrocławia przeszedł Marsz Kapeluszy z imponującą liczbą uczestników. Odbyły się pokazy mody, w których udział wzięły aktywne, utalentowane grupy senioralne: Panie Niespodzianki, Poloneski i Kreatywni oraz liczne muzyczne występy. Finał inauguracji nastąpił w pięknym otoczeniu przyrody i rozbawionych seniorów – na Wyspie Słodowej.
Senior chce i potrafi
Święta seniora organizowane są też w innych miastach Polski – w Lublinie, Łodzi, Krakowie, Warszawie. Choć występują pod różnymi nazwami i odbywają się w różnym czasie, łączy je jedno: walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku poprzez umożliwienie im powrotu do pełnego życia kulturalnego i społecznego. Życie na emeryturze nie musi być nudne, jałowe i uciążliwe, co udowadniają podczas obchodów swoich świąt sami seniorzy.
Zapraszamy do nadsyłania relacji z obchodów Dni Seniora w Waszym mieście, które będziemy publikować na portalu gazetasenior.pl. Jest to doskonała okazja do pochwalenia się tym, co robicie oraz podzielenia z innymi dobrymi i sprawdzonymi pomysłami.
MW
Źródło: „Gazeta Senior”, Kraj, październik-listopad-grudzień 2015
fot. Marek Śnioch
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016