Jesień na Partynicach

Jesień na Partynicach

Przy lekkim zachmurzeniu, na lekko elastycznym torze biegały i skakały konie w kolejnym dniu wyścigowym. Tym razem pod hasłem „Dzień Województwa Dolnośląskiego”. Prestiżowe gonitwy odbyły się 18 października. 

Rozegrano 8 wyścigów a do wygrania „dla stajni” były całkiem spore pieniądze, najwyżej płacono w biegu o nagrodę Konstelacji, gdzie pula nagród wyniosła 87 tysięcy 500 złotych, natomiast Marszałek Województwa Dolnośląskiego wyasygnował na nagrody 70 tysięcy złotych. Od wysokości nagród zależy jakość i ilość startujących koni. Utrzymanie konia w stajni to koszt około 2 tysięcy złotych miesięcznie, ale konie sportowe wymagają specjalistycznych treningów i opieki, a więc koszt przygotowania konia do wyścigów wzrasta.

W biegu z przeszkodami o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego wystartowało 10 koni. Przez prawie cały bieg na czele była Daisy Love. W tym czasie z tyły stawki spadali z koni kolejni jeźdźcy. W sumie spadło ich czterech. Bardzo dzielny Le Grand pierwszy minął celownik, ale niestety nie niósł jeźdźca, a na dodatek wstrzymywał finisz Daisy Love. Tak więc zwycięstwo Sympatii to czysty przypadek, albo niesamowite wyczucie dżokeja.

Nagroda Konstelacji, wyścig płaski na 2400 metrów zaczął się od falstartu. Jeden z koni otworzył maszyne startową, ale szybko wprowadzono go z powrotem i dalej już bieg odbywał się bez niespodzianek. Tempo podyktowała Anna Ca, na wirażu przed ostatnia prostą na czele była Medicina, a tuż obok galopowały Bachantka, Jałta i Amfitrita i Nadworna. Na prostej najlepiej pobiegła Nadworna i to ona wygrała, a Medicina była dopiero piąta.

Wygrane w totalizatorze przy prostych zakładach na zwycięstwo płaciły raczej mało. Na przykład w gonitwie 4 za trafne wytypowanie zwycięzcy było 40 złotych, ale już za trójkę w tym biegu było 1285 złotych. Jeszcze lepiej w gonitwie piątej, za czwórkę wypłacono 4187 złotych. Tak więc i dla graczy ten jesienny dzień mógł być emocjonujący.

Za tydzień ostatni dzień wyścigowy, zaczyna się wcześniej – o 10.45.

fot. Jerzy Dudzik

Zapraszamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć 

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.