Jesienią seniorki zamierzają zdobyć Himlung Himal

Jesienią seniorki zamierzają zdobyć Himlung Himal

We wrześniu rusza niezwykła wyprawa seniorek na niezdobyty jeszcze przez Polaków szczyt Himlung. Gazeta Senior objęła to niecodzienne wydarzenie patronatem medialnym.

Choć, jak przekonaliśmy się ostatnio, wysokie góry bywają niebezpieczne, to jednak nie brakuje odważnych podróżników, którzy decydują się na niezwykłe przedsięwzięcia. Jedno z nich szykuje się tej jesieni, gdyż 24 września wyrusza pierwsza polska wyprawa na szczyt Himlung (7126 m n.p.m.). Warto zainteresować się wydarzeniem, bo górę zamieszają zdobyć panie w wieku 55+. Być może już tej jesieni dopiszemy kolejne doświadczenia do polskiego himalaizmu kobiecego!

Agnieszka Adamowska, kierownik wyprawy, rocznik 1963, ukończyła bibliotekoznawstwo na UW i … ani dnia nie przepracowała w swoim zawodzie. Od zawsze fascynowały ją góry i podróże. Przez lata prowadziła firmę, ostatnio jako freelancer współpracuje z firmami z branży turystycznej oraz pisze artykuły do branżowej prasy. Autorka bloga www.50plusandminus.wordpress.com. Wspinała się w Tatrach, Andach, na Kaukazie, w Karakorum, Pamirze i w Himalajach.

Hanna Myślińska „Gerda”, rocznik 1958, w latach 80. „rzuciła wszystko i pojechała w Bieszczady”, gdzie mieszka do dziś. Z wykształcenia geograf, pracuje w szkole, a wraz z mężem prowadzi stadninę koni huculskich. Kobieta wielu talentów: pisze ikony, lepi garnki, tworzy decoupage, fotografuje. Jest matką 6 dzieci.

Elbrus 2016 - wyprawa

Wyprawa na Elbrus (2016)

Pierwsze staną na szczycie

Szczyt Himlung (7126 m n.p.m.) jest położony w rejonie Manaslu, na granicy Nepalu i Tybetu (Chin). Himlung Himal leży w odciętym od świata w regionie, który aż do końca lat 80. był zamknięty dla turystów i wspinaczy. Pierwsze wejście dokonane przez zespół z Japonii miało miejsce dopiero w 1992 r. Już samo dotarcie do bazy jest niezwykle interesujące dzięki wędrówce przez mało uczęszczane tereny należące do tybetańskiej ludności Khampa.

Dotychczasowe doświadczenie górskie (i życiowe) uprawnia nas do założenia, że mamy dużą szansę na zdobycie tego szczytu. Wspinamy się od ponad 30 lat, najpierw w Tatrach, a potem w coraz wyższych górach. W ostatnich latach kilka gór 6 i 7-tysięcznych pozwoliło nam stanąć na swoim szczycie – mówią podróżniczki.

Góra nie jest trudna technicznie, ale wysoka i wejście na nią „jako pierwsze” (Polki, Polacy, kobiety 55+) będzie wielkim prestiżem. – Nie znalazłyśmy w przestrzeni Internetu żadnych relacji o próbie zdobycia tej góry przez ekspedycję z Polski – dodają Agnieszka Adamowska i Hanna Myślińska.

 

Trzymamy za Panie kciuki!

Zachęcamy do śledzenia wiadomości w dziale TURYSTYKA, bo będziemy informować naszych Czytelników o postępach wyprawy.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.