Jesienna depresja – jak ją zwalczyć? Oto sposoby

Jesienna depresja – jak ją zwalczyć? Oto sposoby

Jesienią szybciej zapada zmrok, pada deszcz i robi się zimno. Sama myśl o tym, że lato jest już za nami, a przed nami jeszcze długa zima doprowadza nas do stanów depresyjnych. Nic nam się nie chce, czujemy się zmęczeni. Z dnia na dzień mamy mniej energii przez co zaczynamy prowadzić bierny tryb życia. Na szczęście jesień to nie koniec świata! Podpowiemy w jaki sposób zwalczyć depresję sezonową i co robić, by deszczowa jesień nabrała kolorów.

Depresja jest coraz częstszym zjawiskiem – przede wszystkim w społeczeństwach rozwiniętych. Według statystyk średnio około 10 proc. mieszkańców Europy cierpi na depresję sezonową. Zdecydowanie najwięcej osób depresja dotyka w krajach północnych – około 11-12 proc. Z kolei najmniej w krajach południowych – około 1 proc. Hiszpanie, Włosi, czy Grecy mogą cieszyć się słońcem i energią przez cały rok, dzięki czemu są najmniej podatni na jesienną chandrę. W krajach Europy Środkowej i Zachodniej jesień przebiega zupełnie inaczej. Brak naturalnego światła, niskie temperatury i częste opady powodują, że aż 90 proc. mieszkańców tej części starego kontynentu odczuwa pogorszenie samopoczucia. Warto również dodać, że to kobiety zdecydowanie częściej ulegają objawom depresji. W porównaniu do mężczyzn, przedstawicielki płci pięknej – aż cztery razy częściej borykają się z depresją.

Jakie są objawy depresji jesienno-zimowej?

Najczęstszymi przejawami sezonowej melancholii są:

  • brak energii, chęci do robienia czegokolwiek
  • niskie poczucie własnej wartości 
  • myśli samobójcze
  • brak apetytu
  • brak koncentracji
  • częste bóle głowy
  • zmęczenie mięśni

Osoby, które cierpią na depresję bardzo często są również rozdrażnieni, smutni i przygnębieni. Przyczyny depresji nie są do końca zbadane. Jednak takie czynniki jak: niska temperatura, zmiana ciśnienia, coraz mniejsza ilość promieni słonecznych, które są naturalną dawką energii, a także wilgotność – bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie naszego układu organizmu. Zaburzenia jego pracy powodują niską odporność, która przyczynia się do takich własnie objawów depresyjnych. Jednym słowem depresja to choroba zaburzenia rytmów biologicznych.

Walczymy z depresją!

Jesienne dni i wieczory nie muszę jednak być takie złe! Jest wiele sposobów, które sprawią, że nasze samopoczucie polepszy się, a jesień nabierze pięknych kolorów. Niestety w tym czasie częściej prowadzimy bierny tryb życia. Najwyższy czas, by to zmienić! Jesień wcale nie musi kojarzyć się z melancholią i depresją. Nie zawsze za oknem widzimy deszcz i wiatr. Wrzesień i październik to miesiące, które potrafią zaskoczyć. Mowa o polskiej, złotej jesieni. Często bywa tak, że jeszcze po lecie słońce pozostaje z nami na długo, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknymi dniami. Aby jesień nabrała promieni w naszym życiu wystarczy jeśli zrealizujemy kilka naszych postanowień.

Sport. Warto uprawiać sport, który rozrusza nasze mięśnie. Pamiętajmy, że podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia, które poprawiają nasze samopoczucie. Słoneczne dni warto wykorzystać na długie spacery. Możemy wybrać się do parku, który w tym czasie jest niezwykle kolorowy. Podczas spaceru możemy zbierać liście, kasztany i jarzębinę, z której możemy zrobić biżuterię. Miłośnicy nordic walking w dalszym ciągu mogą uprawiać ten modny od niedawna sport. Dobrym pomysłem będzie również przejażdżka rowerowa z przyjaciółmi lub rodzinny piknik w lesie. Pamiętajmy o gimnastyce! Jeśli chcemy, by nasze ciało było w dobre kondycji przez cały rok, powinniśmy ćwiczyć każdego dnia. Dobrym pomysłem będzie joga, która nie tylko rozciąga mięśnie, ale także wycisza umysł.

Podróże. Polska ma wiele wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć. Złota jesień to idealna pora na podróżowanie. W tym czasie niezwykle piękne są góry, których jesienny krajobraz zapiera dech w piersiach. Jesienią warto także wybrać się nad polskie morze. To właśnie podczas tej pory roku nad morzem jest najwięcej jodu. Silne wiatry wywołują fale podczas, których powstaje aerozol. Pamiętajmy, że pierwiastek jodu jest bardzo zdrowy dla naszego organizmu.

Jesienne podróże wcale nie muszą być takie dalekie. Wystarczy, że wybierzemy się do uroczych miejsc, które znajdują się blisko naszej okolicy. Nasza wycieczka może mieć formę zwiedzania. Warto zatem wybrać się do miejsc, które przyciągają turystów historycznymi budowlami na przykład: zamkami czy pałacami.

Czytanie. Bez wątpienia, jednym z najlepszych sposobów na spędzenie jesiennych dni jest – czytanie. Kiedy na dworze jest zimno i pada deszcze, dobra książka na pewno umili nam smutne wieczory.  W ten sposób możemy nadrobić wakacyjne zaległości. Wieczory możemy również przeznaczyć na oglądanie ciekawych filmów. Dobrym pomysłem może okazać się również album z rodzinnymi zdjęciami. Wspominanie dawnych czasów razem z najbliższymi przybliży relacje i sprawi, że wieczory będą bardzo wesołe.

Słodycze, zioła. Objawy depresji można leczyć domowymi sposobami, czyli stosowaniem różnych ziół. Podczas stanów depresyjnych najlepiej sprawdzą się: dzika róża, gorzka pomarańcza, lipa, lawenda, chmiel zwyczajny, koper włoski, dziurawiec zwyczajny oraz żen-szeń. By zadbać o nasze zdrowie i lepsze samopoczucie możemy zaopatrzyć się w różne wzmacniające nasz organizm witaminy. Warto kupić witaminę B6, tiaminę i kwas foliowy. Aby zwalczyć jesienną depresję warto jeść również słodycze! Dobrze wiedzieć, że czekolada zawiera cynk i selen, dzięki którym poziom endorfin podnosi się zapewniając nam dobre samopoczucie. Krótko mówiąc, śmiało jedzmy słodycze!

Innym sposobem na zwalczenie jesienne chandry i spędzenie miłego wieczoru będzie kubek gorącej herbaty z miodem, cytryną i sokiem malinowym lub filiżanka gorącej czekolady. Słodkim i rozgrzewającym dodatkiem będą także nalewki. Kieliszek wiśniówki czy orzechówki rozgrzeje nas. Likiery sprawdzą się także podczas jesiennych przeziębień.

AP

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.