
Jesienne porządki w twoim ogrodzie
Jesień w ogrodzie to intensywny czas pracy. Wrzesień i październik wymagają od nas szczególnych porządków, które przygotują nasz ogród na zimę. Zabiegi ogrodnicze takie jak: okrywanie roślin, podlewanie i koszenie trawnika pomogą zabezpieczyć rośliny i pomóc przetrwać im mrozy. Zobaczmy jakie jesienne prace są konieczne. Co należy robić, a czego unikać, by nie zaszkodzić roślinom.
Wrzesień
Wrzesień to z pewnością najintensywniejszy miesiąc porządków. Szczególnie po upalnym lecie powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację roślin i trawnika. Dobrze wykonane prace dadzą nam efekty wiosną.
Podstawą jesiennych porządków jest przekopywanie gleby. W taki sposób dostarczamy ziemi niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy, że wyjmujemy z ziemi kwiaty, które nie zimują w gruncie. Po wykopie należy przenieść je do ciemnego i suchego miejsca. Roślinami, które wymagają takie zabiegu są: mieczyki, dalie i begonie. Z kolei rośliny dwuletnie takie jak: bratki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe i malwy przesadzamy z rozsadnika na miejsce stałe.
Wczesną jesienią należy także usuwać przekwitłe kwiatostany i suche liście. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przed zimą wrażliwych roślin. Niektóre byliny należy okrywać słomą lub igliwiem. Krzewy powinniśmy zabezpieczyć kartonem, słomą. W tym przypadku sprawdzi się także włóknina ogrodowa, która w ten sposób ochroni krzewy przed mrozem. Zabezpieczamy również wrażliwe krzewy róż. Zabieg ten wykonujemy jednak dopiero w listopadzie kiedy temperatura jest bliska zeru. U podstawy krzewów usypujemy kopczyki z ziemi. Możemy również zabezpieczyć je warstwą torfu, suchych liści lub kory.
Jeśli chcemy zadbać o wizerunek naszych krzewów – jesień to idealna pora na ich kształtowanie. Gęste bukszpany i ostrokrzewy możemy delikatnie przyciąć. Niektóre żywopłoty jak np: grab, bukszpan, czy cis pospolity powinniśmy ciąć we wrześniu lub w październiku. Pamiętajmy, że taka pielęgnacja jest konieczna, ponieważ dzięki niej usuwamy przyrost po letnim strzyżeniu.
Trawnik należy kosić dopóki rośnie trawa. Opadłe liście należy zgrabić, ponieważ pozostawione na trawniku przez całą zimę mogą doprowadzić do rozwoju pleśni śniegowej.
Jesienią powinniśmy nawozić trawnik. Pamiętajmy jednak, aby nawóz stosować bez azotu, ponieważ powoduje on krzewienie się i rozrost trawy! Pielęgnując nasz trawnik wczesną jesienią możemy również napowietrzyć go stosując tak zwaną metodę wertykulacji.
Po niezwykle upalnym lecie szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie naszych roślin i trawnika. Zimozielone krzewy i drzewa powinniśmy podlewać, by zwiększyć zapas wody. Pamiętajmy, że drzewa i krzewy tego typu rosną także zimą i potrzebują wody. Nie zapominajmy o trawniku. Jeśli jesień okaże się sucha należy go obficie podlewać!
Październik
Październik to idealny czas na sadzenie krzewów. Mogą to być krzewy wykopane ze szkółki lub takie, które kupimy w pojemnikach. W październiku kontynuujemy porządki pielęgnacyjne jakie dokonaliśmy we wrześniu. Pamiętajmy o nawadnianiu drzew i krzewów. Szczególnej uwagi potrzebują krzewy iglaste. Jeśli jesień jest sucha należy podlewać je dużą ilością wody, by nawodnić ich wszystkie tkanki.
Do końca października możemy jeszcze sadzić takie kwiaty jak: narcyzy, tulipany i hiacynty. Pamiętajmy, by sadzić je w takich miejscach gdzie ziemia jest wzruszona. Warto dodać nawóz jesienny, który jest źródłem potasu i fosforu. Październik to także idealna pora na sadzenie krzewów i drzew owocowych oraz roślin iglastych.
W październiku przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na trawnik. Należy usuwać suche i opadnięte liście z murawy. W przeciwnym razie zalegające liście zaczną gnić na powierzchni trawy.
Jeśli na początku jesieni pogoda wciąż dopisuje – śmiało możemy kosić trawnik. Pamiętajmy jednak, że ostatnie przedzimowe koszenie trawy powinno wykonywać się własnie w październiku.
Listopad
W ostatnim miesiącu jesieni wykonujemy prace, które ostatecznie przygotują nasz ogród przed zimą. Jeśli uprawiamy ogród warzywny – ważne jest przekopanie i nawiezienie gleby.
W przypadku powojników powinniśmy dokładnie poznać gatunek, ponieważ od tego zależy w jaki sposób je przytniemy.
Pod koniec listopada należy także zwrócić uwagę na krzewy róż. Jeśli we wrześniu lub w październiku nie zabezpieczyliśmy ich – listopad to ostatni miesiąc, by uchronić je przed mrozem. Krzewy owijamy warstwą kory, suchych liści i torfu. Można także zabezpieczyć je gałęziami roślin iglastych. Jeśli dobrze wykonamy ten zabieg możemy mieć pewność, że nasze róże przetrwają srogą zimę.
Wrzosowisko
Jesień to idealna pora na urządzenie wrzosowiska w naszych ogrodzie. Wrzosy posadzone w ogrodzie wyglądają pięknie i romantycznie. Te kolorowe rośliny są oznaką zbliżającej się złotej jesieni.
Pamiętajmy, że wrzosy lubią miejsce suche. Najlepiej sadzić je w grupach. Wrzosy kupne w pojemnikach należy przesadzać do ogrodu już na początku września. Po ich przesadzeniu powinniśmy nałożyć kilkucentymetrową warstwę kory. Taki zabieg zapobiega przesychaniu gleby. W jaki sposób je podlewać? W czasie suszy należy dostarczać im wody. Małymi ilościami lecz częściej. Pamiętajmy także o ich przykryciu. Pomimo, że są odporne na mróz lepiej jednak zabezpieczyć je – najlepiej gałęziami świerkowymi lub włókniną.
AP
fot. Pixabay
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016