Już jutro sobota

Już jutro sobota

Oczywiście można wylegiwać się przed telewizorem, ale znacznie ciekawiej wybrać się do Wrocławia. Tu na niewielkiej przestrzeni starego miasta atrakcji w bród. Na placu Wolności rozłożyła sie estrada i promują wydarzenia, które odbędą się za rok Igrzyska Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017. Od kilku weekendów w różnych częściach miasta mistrzowie dyscyplin nieolimpijskich prezentują swoje umiejętności. Na estradzie zachęcali do uprawiania sportu tancerze, karatecy i kickbokserzy. Prezentacje trwały krótko, a później już tylko muzyka. Zagrali Gromee, xxanaxx, Bokka i Kortez. Pokazy oglądała garstka ludzi, natomiast w czasie koncertów strefa wypełniła się szczelnie, a i tak wiele osób wybrało schody Muzeum Teatru. Nowa przestrzeń pomiędzy operą a filharmonią zdaje się spełniać oczekiwania młodych.

Dla miłośników muzyki poważnej w Marii Magdalenie wspaniały koncert- Eliasz Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Cztery chóry i orkiestra symfoniczna szczelnie wypełniła prezbiterium, słuchacze zajęli wszystkie miejsca siedzące. Pierwsze wykonanie z 1846 roku w Birmingham rozsławiło dzieło na świecie. Publiczność kocha monumentalne chóry i wtedy w Anglii i teraz we Wrocławiu. Paul McCreesh, już po raz drugi, pokazał we Wrocławiu wielkość tego zachwycającego dzieła. Przed występem były pamiątkowe zdjęcia z ratuszem w tle.

W przerwie koncertu, na przewietrzenie kościoła, można było zajrzeć na rynek na prezentację Gdańska w cyklu Koalicja miast 2016. Na pięciu kondygnacjach wystawiają artyści z Gdańska, a przed wejściem leżaki i plaża. To ciekawa prezentacja, a na dodatek można popatrzeć na wrocławski rynek z górskiej perspektywy.

Odświeżeni powiewem morskiej bryzy wracamy na koncert by zasłużenie oklaskiwać artystów. Dobre dwie godziny wspaniałej muzyki w gotyckim wnętrzu.

To był drugi koncert z cyklu Singing Europe. Pierwszy odbył się na stadionie. Trzeci zamykający cykl odbędzie się 6 sierpnia w NFM. Niestety biletów już brak. Powoli staje się normą, że na koncerty zaczyna brakować biletów dla wszystkich chętnych. Sezon 2015/2016 NFM zamknął prawie pół milionowa widownią. Nowa sala koncertowa na najwyższym światowym poziomie, bardzo atrakcyjni wykonawcy i od razu przybyło słuchaczy.

_DSC8458 _DSC8445 _DSC8437 _DSC8413 _DSC8428 _DSC8369 _DSC8367 _DSC8350 _DSC8337

tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

 

 

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.